По случай Деня на Европа и края на Втората световна война в Стария континент, белязан от падането на Нацистка Германия преди 80 години, областният управител на Русе Драгомир Драганов участва в церемония по поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите българи от региона в най-мащабния военен конфликт в човешката история и в Пражкото освободително въстание в село Долна Студена, община Ценово.
Там Драганов отправи апел да се говори на младите не с лозунги, а с истини. „В свят, където истината често се губи зад крещящи фрази, ние сме длъжни да казваме действителните факти, такива каквито са. Само така можем да се изправим достойно пред миналото, да разберем настоящето и да градим бъдеще, което няма да се срути при първото изпитание“, каза Драганов. „Втората световна война не беше просто сблъсък на армии. Тя беше изпитание за човешката съвест, морала и за самата идея за човечност“, допълни още той и посочи, че подобни инициативи се правят най-вече с фокус към младото поколение, като идеята е да им се предадат не просто исторически факти, а усещането за дълг.
Той сподели още, че в дни като днешния трябва да си спомним волята на милиони европейци да живеят в свят без тирания, омраза и страх. Не на последно място Драганов посочи, че именно саможертвата на хилядите знайни и незнайни воини е начертала пътя към обединена Европа. Инициативата се реализира по предложение на кмета на община Ценово д-р Петър Петров и кмета на Долна Студена Николай Николов.
В словото си кметът на община Ценово д-р Петър Петров изтъкна, че ничия саможертва не е била напразна и трябва да помним героите си. „Нека знаем историята, да извличаме поуките от миналото и да следваме добрите примери, за да имаме достойно бъдеще. Саможертвата на българските градинари, проявена в Пражкото въстание е повече от доказателство, че когато сме заедно и обединени , сме силни и можем да постигнем всякаква цел в името на доброто“, подчерта д-р Петров. „Днес е трудно да си представим рисковете, които нашите деди са поели, отстоявайки своята гражданска позиция срещу безумието на войната. Днешният ден разпалва истински чувства на гордост и признателност пред патриотичните ценности на предци“, каза в обръщението си Николай Николов.
Тържествената програма продължи с концерт, в който участваха деца от местното основно училище „Св. Климент Охридски“ и детската градина „Щастливо детство“. В събитието участваха и от мъжка фолклорна група „Мераклии“ и танцов състав „Студененска традиция“. Церемонията завърши с тържествена заря.
На церемонията присъстваха още председателят на Общинския съвет в Ценово Георги Георгиев, общински съветници, членове на регионалната структура на запасното войнство, представители на обществени организации. Сред гостите беше и скулпторът на паметника Георги Върлинков, роден и израсъл в селото. По идея на местното население и със съдействието на тогавашния кмет Илия Симеонов деветметровият монумент е издигнат и открит на 4 септември 1984 година. Той е проектиран от варненска проектантска организация с ръководител Женя Христова.
Паметникът в Долна Студена е един от четирите военни паметника, предложени за рехабилитиране от държавния бюджет през тази година. Стойността на предвидените дейности по него е около 9000 лева. Преди дни в навечерието на 6 май – Ден на храбростта и празник на българската армия по инициатива на областния управител Драгомир Драганов бяха почистени и облагородени пространствата около 6 исторически паметника в пет общини. Сред тях беше и този в Долна Студена.
Припомняме, че Денят на победата в Европа се отбелязва на различни дати във всяка страна и носи различни имена. Повечето източноевропейски страни, включително и България, го отбелязват на 9 май, тъй като капитулацията на Германия влиза в сила в 23:01 ч. на 8 май, когато в Източна Европа календарът вече е с един ден напред.