https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПоследни новиниИспания съкращава работната седмица

Испания съкращава работната седмица

Властите в Испания скоро може да намалят работната седмица в страната от 40 на 37 часа и половина. Това означава, че служителите ще имат по 2 часа и 30 минути повече свободно време, след като правителството в Мадрид одобри промяната преди дни.

Ако бъде гласувана и подкрепена от испанския парламент, реформата ще бъде от полза за 12,5 млн. души, които се трудят в частния сектор.

Новата работна седмица се очаква не само да подобри тяхната производителност, но и да намали отсъствията им от служебното място, аргументират се от Министерството на труда.

“Днес ние модернизираме света на труда и помагаме на хората да бъдат малко по-щастливи. Мярката, която вече се прилага за държавните служители и някои други сектори, ще засегне главно търговията на дребно, производството, хотелиерството и строителството”, заяви министърката на труда Йоланда Диас. Тя е председателка на партията “Сумар”, която е част от настоящото ляво коалиционно правителство, оглавено от премиера Педро Санчес.

Реформата е по идея на “Сумар”, но коалицията няма ясно изразено мнозинство в парламента, който трябва да я одобри. Синдикати изразиха подкрепа за усилията на изпълнителната власт да подобри условията на труд, за разлика от бизнес асоциациите.

Каталунската националистическа партия “Хунтс”, която от време на време е съюзник на коалицията на Санчес, изрази резерви към новата реформа.

Според формацията по-кратката работна седмица ще има негативен ефект върху малките предприятия и лицата, които се осигуряват сами.

Коалицията ще трябва да балансира между исканията на “Хунтс” и други по-малки партии, за да бъде приет законопроектът. Испания има 40-часова работна седмица от 1983 г., когато тя е намалена от 48 часа.

След пандемията бяха предприети действия за промяна на условията на труд. Властите стартираха различни схеми за потенциално въвеждане на четиридневна работна седмица, която беше пробвана във Валенсия за 30 дни. Резултатите от експеримента показаха, че работниците са се възползвали от по-дългото свободно време, за да развият по-здравословни навици, като например да спортуват. Освен това е установено, че са намалели нивата им на стрес и тревожност.

През последните години часовете, които европейците прекарват на работното място, започнаха да се променят. Проучване на “Евростат” от 2023 г. показа, че през 2022 г. заетите лица в ЕС на възраст 20-64 години са работили средно 36,2 часа седмично. Това е с 24 минути по-малко от данните отпреди пандемията през 2019 г.

Въпреки това на Балканите се работи най-много в сравнение с останалата част от Европа. Турция има най-дългата работна седмица – 42,9 часа, за 2020 г. Тя е следвана от Черна гора (42,8 ч) и Сърбия (42,3 ч). След това са Румъния и Гърция с по 39,7 ч. Зад тях се нарежда Полша (39,5 ч), после е България (39,2), а накрая е Северна Македония (39 ч).

В списъка на държавите с най-кратка средна работна седмица през 2022 г. на първо място е Нидерландия (32,4 ч). Тя е следвана от Австрия (33,7 часа), Норвегия (34,1 часа) и Дания и Германия – с по 34,6 часа.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X