В рамките на следващите 6 месеца правителството трябва да изготви пътната карта за реформа на пенсионната система. Това решиха депутатите днес, а дебатът по темата „Пенсии“ продължи близо 3 часа.
Докладът за реформи ще се изготвя от социалното и финансовото министерства, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор, Националната агенция за приходите и Фискалния съвет. „За“ гласуваха 131 депутати, 55 бяха „против“ („Възраждане“, един от ГЕРБ, 4 от ПП-ДБ, МЕЧ и „Величие“), а 15 се въздържаха (всички от ПП-ДБ).
Вносители на текстовете са бившият социален министър, а сега шефка на парламентарната комисията по социална политика Деница Сачева от ГЕРБ и група народни представители. Очакванията са в Пътната карта да бъдат заложени мерки ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на осигурителните вноски и въвеждане на мултифондовете във втория стълб на пенсионното осигуряване.
Мартин Димитров от ДБ настоя за дебат относно стабилността на пенсионната система и мерките, които да бъдат предприети от Народното събрание и правителството. В коалицията са притеснени, че правителството ще повишава осигурителната тежест през 2026 и 2027 г. Не се поемат такива лоши и грешни за държавата ангажименти, защото повишаването на осигурителната тежест ще удари работещите хора, предупреди Димитров.
В отговорът Сачева заяви, че ПП-ДБ винаги работят с усещане и твърде малко с експертиза. „Вашият отказ да участвате в решение, което е свързано с общо подобряване на пенсионната система, означава нещо много просто – вие знаете, че нямате експертиза, а всички знаем, че ви липсва и смелост“, атакува тя формацията.
По време на дебата Хасан Адемов от Алианса на Ахмед Доган подчерта че половината от общественото осигурява идва от данъци, а другата – от осигурителни вноски. Трябва да помислим може ли с този размер на осигурителните вноски да гарантираме поетите ангажименти, настоя той. И посочи, че няма пенсионер, който да е доволен от пенсиите си. „Ако искаме да има обвързаност между принос и размер на пенсията, трябва да се преборим със сивия сектор, да увеличим броя на заетите и да подобрим политиката по доходите – ако приходите не бъдат увеличени, разходите няма как да са адекватни“, каза бившият социален министър.
„Знаете, че над 300 хил. пенсионери работя. Защо – заради ниски пенсии и заради проблемите на пазара на труда“, обясни депутатът от Алианса на Ахмед Доган.
И увери, че парламентарната им група е категорично против увеличението на пенсионната възраст. „2015 г. бе приета сериозна реформа на пенсионната система и мерки за усъвършенстването й. Там е казано че 2037 г. ще бъде изравнена възрастта на пенсиониране на мъжете и жените – 65 г. Сега тази тема не е най-важната“, заяви Адемов.