За шести пореден ден днес София остава без наземен градски транспорт, след като работещите в него отново не излязоха по маршрутите. Вчера кметът Васил Терзиев покани в 8:00 ч. синдикалистите на разговори, но при условие транспортът да заработи. А синдикатите обявиха, че не са получавали официална покана, но все пак ще отидат в 7:45 пред общината.
В крайна сметка Терзиев устоя на думата си и отказа да се срещне с представителите на протестиращите, след като не са прекратили протестните си действия.
Наистина, днес всички трамвайни мотриси, автобуси и тролейбуси останаха в своите депа. Ватмани от трамвайното депо „Банишора“ обявиха, че ще останат на място, без да тръгнат по маршрутите. Те съобщиха, че са попълнили и днес пътните си листове, но са съгласни да останат без възнаграждение за дните на протеста, защото исканията са им справедливи.
Техни колеги от автобусния транспорт направо се обявиха за мускетари и издигнаха лозунга „Един за всички, всички за един“, като казаха, че няма да излязат на работа, докато не се стигне поне до споразумение заплатите им да бъдат вдигани всяка година на 1 януари. Те настояха от общината да кажат дали има пари за нови заплати, или не, за да знаят и тогава да се обърнат към правителството и парламента.
Всъщност официалните искания на транспортните синдикати са за увеличение на заплатите с 400 лева със задна дата – от 1 март, за осигуряване на санитарни помещения, работно униформено облекло, повишаване на режийните разноски за храна от 15 на 20 лева.
Все пак вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който бе пред столична община, заяви, че са направили крачки назад и добави: „Вече не говорим за увеличение на запратите с 400 лева, а за 300 лева, което е почти 30% надолу. Не говорим за увеличение на заплатите от началото на годината, а от април. В диалога е решението. Поставянето на условия не е работещо за нито една от страните“.
Той добави, че много зависи от развитието на евентуалните разговори с кмета дали в дните на матурите – 21 и 23 май, ще има транспорт. Според него, те са инициирали и среща с просветния министър Красимир Вълчев, за да обсъдят евентуални мерки.
Среща обаче нямаше – Терзиев отказа да приеме синдикатите, след като транспортът не е в движение. Вчера той отново отхвърли исканията за твърда сума върху заплатите на всички 7000 работещи в транспортните дружества и обясни, че неговото предложение е да се увеличат възнагражденията на водачите и сервизните работници в авто- и електротранспорта с 500-600 лева.
„По мои наблюдения градски транспорт няма, знаете позицията ми по въпроса. Чух, че нямат намерение да възстановят транспорта и за матурите, така че и трябва да платят цената на нашите разговори. Ще поканя част от колегите за да препотвърдя позицията и да начертаем някакъв път как да вървим напред, да види има ли нова страна, има ли мислене“, заяви Терзиев.
Той добави, че очаква от протестиращите не само искания, но и конкретика за нещата, които са заложени.
„За мен слизането от 400 лева на 300 лева, това не е отстъпка, когато си започнал с едно необосновано искане, което не е подплатено с данни, не е казано откъде ще дойдат парите и не е отговорено на най-важния въпрос: как ще променим двата най-съществени проблема – липсата на водачи и сервизни работници.
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които нямаше транспорт. Работи се с МОН и РУО и на всички деца ще стигнат до матурите на 21 и 23 май, увери кметът.
„Няма план Б – когато няма средства, няма план Б. когато в семейството много ви се иска да направите нещо, но когато нямате средства – не го правите. И на нас много ни се иска, и аз не би искал 1 милион софиянци да са заложници на тези преговори, но когато няма тези средства или осигуряването им е на висока цена за другите професии и инициативи, какъв е отговорът според вас“, посочи Терзиев.
Така за шести ден столичани ще може да се придвижват само с метрото, освен с личните си автомобили. То ще предоставя услуга с допълнителни влакове и намалени интервали на движение през целия ден.
За днес пред общината е предвиден и митинг в подкрепа на Васил Терзиев и срещу действията на транспортните синдикати. Той трябва да започне в 17:00 ч.
Вчера съпредседателят на ПП Кирил Петков призова за масово присъствие на софиянци на тази проява:
“Софиянци не са глупаци. Всички виждат как Борисов и Пеевски чрез държавата и общинския съвет се опитват да притиснат кмета. С неудобството на хиляди софиянци си играят политическите игрички. Не отпуснаха 400 милиона (лева) за детски градини от държавния бюджет. Блокираха средствата по общинската програма. Смениха ръководствата на транспортните дружества, включително и инж. Братоев в метрополитена. Борисов и Пеевски сбъркаха като подцениха интелигентността на гражданите! Нека покажем, че столицата не е тяхна собственост. Елате в понеделник в 17:00 часа пред сградата на общината, за да подкрепим нашия кмет!“, се казва в съобщението на Петков.
Днес става ясно дали ще има стачка и в сметоизвозването
Днес трябва да се разбере и дали в 8 столични района сметоизвозването ще бъде прекратено. Преди няколко дни фирмите „Зауба“ и „Грийн партнърс – БКС“ съобщиха, че спират почистването на боклука в „Люлин“, „Красно село“, „Илинден“, „Надежда“, „Сердика“, „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“, поради неизплатени близо 9 млн. лева от Столична община.
Още в края на миналата седмица зам.-кметът по финанси Иван Василев обясни, че забавянето на плащания към въпросните дружества се дължи на законови ограничения, свързани с все още неприетия общински бюджет. Той изрази надежда план-сметката да бъде одобрена от СОС на 29 май и увери, че сметопочистването на София няма да спре.