https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоНад 33% ръст на заплатите в частния сектор

Над 33% ръст на заплатите в частния сектор

Средната работна заплата за страната в частния сектор през 2023 г. беше в размер на едва 1846 лв., а в началото на 2025 г. вече достига 2467 лв., което е ръст от 33,6%. Това показват разчети на КНСБ.

В същото време приходите от данък върху доходите на физическите лица са нараснали за същия период с 1,7 млрд. лв. (от 6,3 млрд. лв. през 2023 г. до 8 млрд. лв. през 2025 г.). Това означава, че тези допълнителни 17 млрд. лв. облагаем доход за труда в България са разпределени сравнително балансирано, както следва – 7,8 млрд. лв. за обществения сектор и 9,2 млрд. лв. за частния сектор.

Според синдиката всичко това е резултат от социалния диалог през елементите на колективното трудово договаряне и от над 40 протестни акции, проведени от 2023 година до момента от страна на КНСБ. Припомняме, че там, където има колективен трудов договор, независимо дали става въпрос за обществения или частния сектор, работната заплата е по-висока с минимум 14% спрямо там, където няма. Тези данни потвърждават именно този факт.

Над 7,8 млрд. лв. е извоювала КНСБ за увеличение на заплатите в обществения сектор през последните три години. Това прави 55% ръст на разходите за персонал в държавния бюджет за последните три години, постигнати изцяло с усилията на синдикатите (от 14 млрд. лв. през 2022 г. са се увеличили на почти 22 млрд. през 2025 г.). На този фон кумулативната инфлация за изминалите три години, според официалните данни на НСИ, е 25,7%. Това означава, че благодарение на КНСБ, разходите за персонал са нараснали два пъти повече от увеличението на общото ценово равнище през разглеждания период.

Въпреки постигнатите резултати, извоюваните средства за ръст на заплатите в училищно и детско здравеопазване, обществените медии – БНТ, БНР и БТА, сектор „Земеделие“, сухопътния транспорт, АПИ са недостатъчни. Поради тази причина е съвсем логично и напрежението в момента, което се натрупва в тези сфери и хората са в готовност да организират протестни действия.

Как изглеждат данните по години и по сектори:

С Бюджет 2023 конфедерацията постигна допълнителни общо 2 млрд. за ръст на възнагражденията, с Бюджет 2024 – 2,22 млрд. лв. и с Бюджет 2025 – 3,51 млрд. лева.

Благодарение на усилията на КНСБ за работещите в системата на средното образование през последните три години са заделени допълнително общо 1,33 млрд. за увеличение на заплатите.

За висше образование и наука в резултат от настояването за вдигане на възнагражденията в системата и в Българска академия на науките от 2023 до настоящата година включително са отпуснати допълнително общо 560,5 млн.

Ще останем ли без здравна грижа: Медицинските служители искат увеличение на заплатите със 150%

Допълнителни 690 млн. лв. са залегнали в трите бюджета за заплатите на работещите в държавното управление – общински администрации, Национална агенция по приходите, Национален осигурителен институт, Агенция по заетостта, Главна инспекция по труда, Агенция за социално подпомагане, Министерство на труда и социалната политика, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Държавна агенция „Архиви“ и за всички работещи в социалните домове и системата на социалното подпомагане.

За увеличение на заплатите в МВР и сектор „Сигурност и отбрана“ са отпуснати 2,45 млрд. лв. допълнително от 2023 до момента.

В сектор „Земеделие“ – Министерството на земеделието и храните, агенциите към него, Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултури“, Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ Държавен фонд „Земеделие“, Селскостопанска академия, КНСБ успя да постигне отпускане на допълнителни 63 млн. лева през последните три години за увеличение на заплатите.

За работещите в сектор „Култура“ – допълнителни 192 млн. лв. – за ръст на възнагражденията в Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Регионални и национални библиотеки и музеи, читалища и т.н.

За заетите в железопътния транспорт – Български държавни железници, Национална компания „Железопътна инфраструктура“, Изпълнителна агенция „Железопътна инфраструктура“ – допълнителни 120 млн. лв. за последните три години.

За заетите в сухопътния транспорт – в градския транспорт на София, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и др. през последните три години са извоювани допълнителни 68 млн. лв. (вкл. отпуснатите 15 млн. лв. тази седмица от МС).

За работещите в системата на здравеопазването, включително училищно и детско здравеопазване, са постигнати още 159 млн. лв. за периода от 2023 г. до сега.

За обществените медии през последните три години, КНСБ извоюва допълнителни 23,7 млн. лв.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X