Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция „Тренд“, по поръчка на „24 часа“, посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1001 души на възраст над 18 години.
Мнозинството от българите – 83 процента, смятат четенето на книги за важно, а основната причина за онези, които не четат, е липсата на интерес, следвана от липсата на време. Едва 9 процента са прочели повече от десет книги през последната година. 61 процента предпочитат хартиен формат книги, 21 на сто – електронни, а аудиокниги слушат 4 процента от българските граждани.
Според изследването, 30 процента изобщо не четат книги. Това са предимно по-възрастните, нискообразованите и жителите на селата.
Анкетираните посочват като най-предпочитани жанрове криминалните романи и трилъри, съвременната художествена литература, историческите романи, класическата литература и накрая са любовните романи.
Четящите избират най-често книги след препоръка от близък. Това посочват 49 процента. Малко над една четвърт се ориентират по заглавия в книжарници, а почти 19 процента разчитат на информация от социалните мрежи.
На информация в медиите се доверяват 11 на сто, а 7 процента следват препоръки, получени в учебна среда или на работното място.
Проучването на агенция „Тренд“ е направено по поръчка на вестник „24 часа“ и е проведено между 12 и 18 май тази година чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1001 души на възраст над 18 години.