https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЗдравеТри дни безсъние могат да увредят сърцето ни

Три дни безсъние могат да увредят сърцето ни

Само 3 нощи с недостатъчен сън (около 4 часа на нощ) могат да предизвикат съществени промени в кръвта, които се свързват с повишен риск от сърдечни заболявания. Това показва ново проучване, проведено от шведски учени.

В изследването участват 16 здрави млади мъже, които прекарват няколко дни в лаборатория при строго контролирани условия – включително еднакво хранене, ниво на активност и излагане на светлина. Всеки участник преминава през два режима: 3 нощи с нормален сън (8 часа) и 3 нощи с ограничен сън (4 часа). След всяка от тези фази те изпълняват кратка, интензивна тренировка с велосипед, а кръвта им се изследва преди и след натоварването.

Изследователите измерват почти 90 различни протеина в кръвните проби. Те установяват, че лишаването от сън води до ясно изразено повишаване на възпалителни маркери, които са пряко свързани със сърдечно-съдови заболявания. Обезпокоително е, че такива промени настъпват дори при млади и здрави хора и то само след няколко нощи на недоспиване.

Физическите упражнения обичайно увеличават нивата на полезни протеини като интерлевкин-6 и BDNF. Това са вещества, които подпомагат здравето на мозъка и сърцето. Но според проучването тези положителни реакции са били значително по-слаби след период на лош или кратък сън.

Учените насочват вниманието си върху възпалителните протеини – молекули, които тялото произвежда в отговор на стрес или болест. При трайно повишени нива тези вещества могат да увредят кръвоносните съдове и да повишат риска от заболявания като сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето и предсърдно мъждене.

Отдавна се знае, че липсата на сън влияе неблагоприятно на сърдечно-съдовото здраве. Особено тревожно е обаче, че краткотраен недостиг на сън може да предизвика толкова сериозни биологични промени, на фона на факта, че около 1 на всеки 4 възрастни работи на смени, които често нарушават нормалния режим на сън.

Изследователите откриват и нещо интересно: времето, в което е взета кръвта, също оказва влияние. Сутрешните и вечерните проби показват различни нива на ключовите протеини, като отклоненията стават още по-изразени при ограничен сън. Това означава, че липсата на сън не само променя химичния състав на кръвта, но и влияе върху това кога през денонощието тези промени са най-силно изразени.

Липсата на сън не вреди само на сърцето. Хроничното недоспиване е свързано с повишен риск от диабет тип 2, затлъстяване, депресия и отслабване на имунната система. Нарушенията в съня водят до хормонален дисбаланс, повишени нива на кортизол (хормона на стреса), инсулинова резистентност и проблеми с регулирането на апетита. Установено е също, че недоспиването увеличава риска от инциденти и понижава когнитивните способности – като концентрация, внимание и реакция.

За да избегнем недоспиването и проблемите, свързани с него, е нужно да си създадем някои ефективни навици. Специалистите препоръчват да се спазва режим на сън, което означава лягане и ставане по едно и също време. Също така е добре стаята, в която спим да бъде тъмна и прохладна и да няма разсейващи фактори като шум или светлина. Изборът на правилна възглавница също е от съществено значение за правилната стойка на врата и гръбначния стълб по време на сън. Всички тези фактори са важни, за да можем да наспиваме добре и тялото ни да се възстановява оптимално.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X