Сезирането на Конституционния съд от президента заради референдума беше логично действие. Според мен няма никакво съмнение, че според нашата конституционна уредба такъв референдум не може да се проведе и той няма да се проведе. Това каза снощи бившият секретар по правни въпроси на президента Крум Зарков в предаването „На фокус“ по Нова телевизия.
Конституционният съд трябва да постанови дали въобще е допустимо да се произнесе по тези въпроси, обясни той. „КС има възможност както да приеме искането и да постанови решение по същество, така и да го приеме частично, може да го обяви и за недопустимо по различни аргументи. Дори неговият въпрос бъде допуснат за разглеждане в парламента, стана пределно ясно, че там има огромно мнозинство от народни представители, които считат, че въпросът е недопустим“, обясни Зарков.
Предложението на Румен Радев за референдум за еврото е било грешка, която консолидира политическите сили срещу него. Решението въпросът да не се допусне в зала не е било на Наталия Киселова, а на мнозинството зад гърба й, подчерта той.
По думите му с хода си Радев до голяма степен е затворил полето си за маневриране в политически план. „Ще му бъде трудно да излезе от този улей, който може да го повлече все по-далеч и по-далеч“.
Той обясни мотива си да напусне президентството е бил юридическата консистентност на въпроса. „Считам, че това е политическа грешка. Не съм изненадал президента с нищо. Не съм искал да го поставя в неудобна ситуация или да правя някаква демонстрация, защото знаех, че от този момент нататък президентът тръгва по една линия, тази на референдума, която ще изисква допълнителни действия. Аз не съм способен да ги направя, защото не вярвам в тях. Става дума да приема избора на президента, който уважавам, но и да поема последствията от него. Първо, ние сме професионални политици. И е крайно време да се разбере, че това е професионална дейност. Става дума за важни за страната ни решения, за отговорно поведение и всеки да знае къде му е мястото и когато свърши времето на това място – да си тръгне“, обясни Крум Зарков.
Според него изкуствено и нарочно се трупа напрежение, за да може да се реализира протестна готовност, която вече съществува в обществото. „За да се създаде усещане за гражданско неподчинение, за тежки проблеми, които, апропо, ги има“, допълни още Зарков.
Според него държавният глава много добре е знаел какво ще се случи в НС след поставянето на въпроса за референдума. „Трябва да се разбере откъде идва желанието за референдум. В последните години имаше няколко инициативи – на теми като „3 март“, „президентска република“. Има това естествено желание хората да бъдат консултирани. За да бъде това полезно, първо трябва да бъде информирано по въпрос, който е конституционно съобразен. Иначе само се създава напрежение“, заяви бившият секретар на президента.
Той изрази надежда, че ще продължи своя път в политиката. „Но това не е решение, което човек взима сам. Ако има разговор за „лявото“, защото това е моята политическа визия, която изповядвам, бих могъл да бъда съпричастен към него. Такъв засега обаче няма, защото нашият политически живот остава рудиментарен“, допълни Крум Зарков.