Не левовете са по-добрите пари, а еврото – по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи доходи по всякакъв начин, стига законът да го позволява, има алчност.
Коментарът направи пред БНР проф. Боян Дуранкев, икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране, като добави, че „има едни естествени тенденции към повишаване на цените, които ще продължат и след влизането ни в еврозоната по принципа на скачените съдове – в повечето страни от ЕС цените са по-високи, затова страните с по-ниски цени имат тенденция към постепенно доближаване към средното най-малко ценово равнище в другите страни“:
„Въпросът с покачването на цените и приемането на еврото сме го коментирали многократно, но излиза, че страхът тежи повече на кантара, отколкото истината“.
Няма институция, която да спре растежа на цените, включително и знаменитата тройка – КЗК, КЗП и НАП, смята проф. Дуранкев:
„Ако КЗК, КЗП и НАП овладеят ситуацията, трябва да претендират за нобелова награда по икономика. Те имат различни функции и са като орел, рак и щука. НАП е силно заинтересован от покачване на цените, за да събира повече приходи за бюджета. КЗП трябва да следи не за цените, а за качеството на стоките, но не си върши работата. КЗК трябва да гони монополи и олигополи, но не го прави, защото поне в 10 сектора имаме ярки олигополи в България“.
Според проф. Дуранкев проблем е, че ЕС няма единна фискална политика, а страните се конкурират помежду си коя ще намали най-много данъците, за да привлече инвеститори.