62 деца и ученици от Русенска област са върнати обратно в класните стаи от 15 септември насам. Това сочат данните на Регионалното управление на образованието /РУО/. Информацията идва на фона на провелата се среща на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система. Срещата се проведе в Министерския съвет днес и бе водена лично от министър-председателя Росен Желязков.
Задържането на децата и учениците в образователната система е обща отговорност – на семейството, училището, институциите и обществото като цяло, посочва главният секретар на Областната администрация в крайдунавския град Ирена Тодорова, която присъства на днешната среща. Водеща роля в процеса на областно ниво имат от Регионалното управление на образованието, Областната дирекция на МВР, Дирекцията за социално подпомагане, както и останалите местни и държавни институции, които от началото на учебната година до момента са посетили над 2200 адреса в региона.
Припомняме, че в страната задължителното образование е до 16-годишна възраст и затова в обхвата на системата не влизат учениците от 11-и и 12-и клас. По данни на Регионалното управление на образованието и към момента в Русенско работят 31 екипа с близо 400 души, като приоритетно предприемат мерки спрямо деца и ученици, които не са записани в детска градина или в първи клас или които са посещавали училище или детска градина през предходната година, но не са записани през настоящата.
Особено внимание продължава да е насочено и към превенцията на отпадналите от образователната система през предходната учебна година. Със статус незаписани, за които предстои да се работи и уточнява са 60 деца и ученици, от които 38 деца в задължителна предучилищна възраст. Това означава, че за последните 7 години се наблюдава спад от над 11 пъти по този показател. За сравнение през 2017 година незаписаните деца и ученици са били 422.
Според експерти една от водещите причини за отпадане на децата и учениците е липсата на ангажираност и подкрепа от страна на семейството. Други семейни причини, отсъствия по неуважителни причини и пропуски в обучението също водят до отпадане от образователния процес.
Премиерът Росен Желязков посочи, че благодарение на механизма близо 75 000 деца са върнати в клас и за първи път делът на преждевременно отпадналите деца спадна до около 9%, което поставя България под средното ниво за страните в Европейския съюз. През последните години обаче по този въпрос институциите действат по инерция, доказателство за което е, че предходното заседание на Координационното звено по Механизма се е провело през 2023 година. Сега е моментът да се започне работа, когато учениците са във ваканция, за да може да бъде по-голяма ефективността за следващата учебна година, посочи премиерът Росен Желязков.
Министър-председателят акцентира върху задачите на различните министерства и на областните управители по темата. Всяка област ще има конкретен план за действие, с ясни срокове и ще извършва реален мониторинг на постигането на заложените резултати, като областните управители ще бъдат лично ангажирани с това. Пълна мобилизация ще има и в МВР и областните дирекции на министерството, като задължително ще се проведе национално съвещание по въпроса с конкретни задачи по Механизма.
Същевременно в Министерство на труда и социалната политика съвместно с Министерството на здравеопазването стартира национална кампания за превенция на ранната раждаемост. Министерство на регионалното развитие и благоустройството ще осигури редовно обновяване на Националната база данни „Население“, за да има своевременно отразяване на промените по регистрация. Министерство на образованието и науката ще засили мониторинга върху реалната посещаемост на учениците, ще бъде възстановен строгият контрол върху фиктивното записване, което е пряк ангажимент на Регионалните управления на образованието. За координатор по всички дейности е определен вицепремиерът Томислав Дончев, който ще отговаря за взаимодействието между институциите.
Първата и най-важна задача е да обхванем децата в предучилищната възраст, защото ранната интеграция е ключова, заяви Желязков. По думите му това следва да е задача не само на едно правителство, а тя да се надгражда, да се работи по нея последователно, за да има устойчиви във времето резултати.
Вицепремиерът Томислав Дончев отбеляза, че Механизмът съществува вече осем години, което е доказателство, че не става дума за кампанийно мероприятие. По думите му, за да се постигне неговата максимална ефективност, трябва да има пълен синхрон в работата на различните институции, което означава във всички точки на страната с еднаква интензивност да се прилагат всички набелязани мерки. Трябва да вдигнем темпото и да си гарантираме симетричност на усилията на всички, което ще даде още по-добър резултат, категоричен беше Дончев.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев акцентира върху ролята на областните управители, кметовете и образователните медиатори. На дневен ред са също законодателни промени, така че постепенно да се развие концепцията за териториална отговорност на директорите на училища и детски градини. Работата е неблагодарна в краткосрочен план, но погледнато дългосрочно резултатите са видими, затова е важно усилията да продължат, заяви министър Вълчев и добави, че целта е да бъде намален още повече процентът на деца, отпаднали от образователната система. Образованието е най-важният фактор за социално-икономическото ни развитие и за просперитета на всеки един човек, категоричен беше в заключение министър Красимир Вълчев.