https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоЗдраве6 юли 1885 г. - Луи Пастьор прави първата ваксинация против бяс

6 юли 1885 г. – Луи Пастьор прави първата ваксинация против бяс

На 6 юли 1885 г. Луи Пастьор прави първата ваксинация на човек със създадената от него ваксина срещу бяс. С нея той спасява живота на 9-годишния елзасец Жозеф Майстер, ухапан от бясно куче. Това е направено с известен личен риск за Пастьор, тъй като той не е бил лицензиран лекар и е можел да бъде преследван за лечението на момчето.

След консултация с лекари, той решава да продължи с лечението. В продължение на 11 дни Майстер получава 13 ваксинации, като всяка от тях използва вируси, отслабени за по-кратък период от време. Три месеца по-късно той преглежда Майстер и установява, че е в добро здраве.

Пастьор е приветстван като герой и съдебният въпрос не е разгледан.

Лабораторията на Пастьор произвежда първата ваксина срещу бяс, използвайки метод, разработен от неговия асистент Ру, който включва отглеждане на вируса в зайци и след това отслабването му чрез изсушаване на засегнатата нервна тъкан. Ваксината срещу бяс първоначално е създадена от Емил Ру, френски лекар и колега на Пастьор, който е произвел нежива ваксина, използвайки този метод. Ваксината е била тествана върху 50 кучета преди първото ѝ изпитване върху хора.

Анализът на лабораторните му бележници показва, че Пастьор е лекувал двама души преди ваксинацията на Майстер. Единият оцелява, но е възможно всъщност да не е имал бяс, а другият е починал от бяс. Пастьор започва лечението на Жан-Батист Жупил на 20 октомври 1885 г. и лечението е успешно. По-късно през 1885 г. хора, включително четири деца от Съединените щати, отиват в лабораторията на Пастьор, за да бъдат ваксинирани.

През 1886 г. той лекува 350 души, от които само един развива бяс.

Успехът на лечението полага основите за производството на много други ваксини. Първият от Институтите „Пастьор“ също е построен въз основа на това постижение.

В „Историята на Сан Микеле“ Аксел Мунте пише за някои рискове, които Пастьор поема в изследванията на ваксината срещу бяс: „Самият Пастьор е бил абсолютно безстрашен. Нетърпелив да получи проба от слюнка директно от челюстите на бясно куче, веднъж го видях със стъклената тръбичка между устните си да извлича няколко капки от смъртоносната слюнка от устата на бясен булдог, държан на масата от двама асистенти, ръцете им защитени с кожени ръкавици“.

Заради изследването си върху микробите, Пастьор насърчава лекарите да дезинфекцират ръцете и оборудването си преди операция.

Преди това малко лекари или техните асистенти са практикували тези процедури.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X