Президентът Румен Радев заяви, че през договора с „Боташ“ се вкарват значителни количества газ и че турската страна е готова да предостави по-добри условия. Държавният глава е на посещение в 24-та авиобаза – Крумово, където разгледа показ на авиационна техника и се запозна с доклада за готовността за гасене на пожари от въздуха.
Радев отбеляза, че терминалът за втечнен газ в Александруполис не работи от миналата година. Според него твърдението, че договорът не се използва, а по него само се плащат такси, е лъжа.
„Нека (разследващите) включат още един важен елемент, който не виждам от публикуваното в общественото пространство, а именно проверка за пропуснати ползи от този договор. Защо той продължава да не се използва? Защо през него не продаваме на други държави? Много важно – защо продължаваме да внасяме руски газ, едно любимо занимание на вече виждам няколко правителства“, заяви Радев.
Президентът заяви, че Турция е готова да предоговори споразумението.
„Турската страна, виждайки цялата истерия, която се надига тук срещу, също така и „Боташ“, също е загрижена за имиджа на своето държавно дружество. Аз съм имал и разговор наскоро и с президента Ердоган. Те са готови и желаят в тази ситуация да предоставят още по-добри условия, но трябва да има, все пак, някаква и политическа воля от наша страна“, каза държавният глава.
Радев призова управляващите да отпразнуват влизането на България в еврозоната заедно с българския народ.
„Защо властимащите не слязат долу на улицата, (за) да празнуват това събитие с българите, а ги хокат от екрана“, попита държавният глава.
Според него правителството се опитва да прикрие дупката в бюджета и факта, че не може да овладее покачването на цените, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски използват еврозоната „като аргумент да се бетонират на власт“.
„В същото време виждаме как ПП-ДБ подкрепят тази власт, която в същото време притиска и се разправя с техните кметове“, отбеляза Радев и заяви, че влизането в еврозоната без допитване до народа допълнително уронва ниското ниво на доверие в институциите, които не са подготвени за въвеждането на валутата от 1 януари 2026 г.