Фондът за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система или както е по-известен – Сребърният фонд, разполага с 4,425 млрд. лева към края на юни, показват данни на Министерство на финансите.
В сравнение с края на 2024 г. за шест месеца сумата се е увеличила с 255 млн. лв. Тя продължава да нараства все така едва-едва на фона на растящите разходи за пенсии. Като се има предвид, че месечно се изплащат малко над 2 млрд. лв. за пенсии, парите във фонда ще стигнат да подкрепят системата само за два месеца.
Най-много средства тази година са постъпили през месец май. Тогава по сметка на фонда от държавния бюджет са преведени 126 млн. лв. приходи от концесии, дължими за 2024 г. От приватизация почти няма постъпления – едва 50 хил. лв., а от глоби и неустойки, свързани с следприватизационния контрол – 1 млн. лв.
От години Сребърният фонд се пълни само от концесии. Останалите определени в закона източници трайно са пресъхнали – приватизационни сделки не се извършват от години, бюджетни излишъци също няма. Това е и основната причина този фонд, създаден преди 17 години да подкрепи изплащането на пенсиите при някакви финансови кризи, да набъбва едва-едва.
В Сребърния фонд от няколко години постъпват всеки месец и средства от частните пенсионни дружества. Това са прехвърлените партиди на онези осигурени лица, които са се отказали от втора пенсия в универсален пенсионен фонд и са пожелали да се пенсионират изцяло с пенсия от държавния фонд в НОИ. Тези средства временно се съхраняват в Сребърния фонд, а когато титулярът им получи право на пенсия, се прехвърлят в НОИ. През юни например са постъпили 15 млн. лв. от универсални пенсионни фондове, горе-долу толкова постъпват и през другите месеци, пише „Сега“.
Средствата в Сребърния фонд се държат на депозит в БНБ, въпреки, че по закон е предвидено част в ниско рискови акции, облигации и държавни ценни книжа.
Няколко години фондът не получаваше никаква доходност за депозита си в централната банка. БНБ дори налагаше отрицателни лихви, при което се налагаше Министерството на финансите да прави трансфери от държавния бюджет, за да не намаляват парите във фонда. От 2022 г. БНБ възстанови олихвяването, като през тази година за шест месеца в Сребърния фонд се влезли 46.12 млн. лв. от лихви.