Поскъпването не е от днес или вчера, то се забелязва и в другите държави на ЕС. Още през 2022 г. имаше случаи, макар и инцидентно, на поскъпвания на отделни продукти – олио, хляб. Виждаме поскъпване в държави, които са въвели еврото от много години. Така че – въвеждането на еврото в България не влияе на този процес.
Това коментира Димитър Маргаритов, бивш председател на КЗК и ексминистър, пред bTV.
Но ако в рамките на кампанията, която предстои, се допусне разколебаване на доверието в пазара, може да се стигне до увеличаване на цени без наличието на икономическа обосновка, само защото е „замърсено“ говоренето, предупреди той.
Той напомни, че това, което се случва сега с въвеждането на еврото, по почти същия начин от потребителска гледна точка е било същото при деноминацията на лева през 1999 г., когато левът бе вързан за марката. Тогава го имаше и двойното ценообразуване, и двойното обръщение за 6 месеца, и автоматичното превалутиране на заплати и пенсии. А инфлацията за периода да въвеждане на новия лев е била около 5%, което е напълно нормална величина спрямо останалите периоди около и след 1999 г., разказа Маргаритов.