Проевропейското бъдеще на България в момента е без алтернатива, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова пред БНТ. Тя призова да се избягват крайности в оценките за разследваните кмет и заместник-кмет във Варна и София преди да се е произнесъл съда.
„Атаките, както колегите ги наричат, спрямо кметове, са поредните. Ако се върнем назад, в предишни месеци имаше от други парламентарни групи пък заявление, че техни кметове се атакуват. Когато някой бъде избран, той вече е кмет на всички. И тъй като нямат имунитет, във всеки един момент е възможно да бъдат обект на наказателно производство, това е разумно. Това е възможно. Нека да не сме преди съда. Нека да видим какво ще представи прокуратурата и дали привличането към наказателна отговорност ще бъде вече последвано и от по-сериозни действия. Дотогава, докато е обект на предварителни проверки, мисля, че не трябва да сме толкова крайни в оценките“, каза в отговор на въпрос Киселова.
Тъй като европейската интеграция е процес, а не еднократно действие, то влизането на България в еврозоната е влизане в ядрото на държавите членки и то ще постави нови предизвикателства пред всяка една власт, така че и занапред ще има въпроси, по които ще трябва да бъдем проевропейски, подчерта председателят на Народното събрание. Тя посочи, че противниците на влизането в еврозоната вече говорят за излизане въобще от Европейския съюз. Според нея е хубаво, когато се издига определен лозунг, да си даваме сметка какви са последиците.
За отхвърлените последни два вота на недоверие към правителството на Росен Желязков Наталия Киселова каза, че това е поредното препятствие, което е преодоляно, и припомни заявената амбиция през януари за мандат не само до приемането на България в еврозоната, а за по-дълъг. Председателят на парламента отбеляза, че инструментът „вот на недоверие“ е възможност на опозицията да влезе във фокуса на внимание. По думите й вотовете отнемат време, но и имат и позитивна страна, защото държат в кондиция и правителството, и мнозинството.
По отношение на гласуването „за“ при последния вот от страна на „Продължаваме промяната“ Киселова каза, че това е решение на депутатите от групата. Надявам се, че ще размислят, защото по определени въпроси внасянето на вот на недоверие е самоцелно и по-скоро трябва да четат внимателно мотивите, допълни тя.
Председателят на парламента отбеляза, че антикорупционното законодателство е във фокуса на работа на Народното събрание. Преценихме след разговори с колеги промените да бъдат минимални и да отразяват решението на Конституционния съд от миналата година във връзка с мнозинството, с което се избира Комисията, отбеляза председателят на парламента. По думите й Конституцията предвижда квалифицирани мнозинства за важни, стратегически за държавата решения.
Попитана как днес би постъпила по отношение на референдума, предложен от президента Румен Радев, Киселова каза: „С времето и след разговори с много хора, които и подкрепят, и критикуват, и от дистанцията вече на тези два месеца мисля, че съм постъпила правилно. И това е едно от нещата, които със сигурност ще бъдат част от моята публична позиция и във времето занапред“. Тя подчерта, че това е бил акт, който е консултирала не само със своята парламентарна група, но и с други парламентарни групи, а не е нещо, което е решила сама.
Нашето разбиране и за Албания, и за Република Северна Македония е, че те трябва да са част от Европейския съюз, заяви Киселова. Ние сме първите, които във всеки труден момент сме подали ръка на Република Северна Македония, подчерта тя. Председателят на парламента отбеляза, че след като е сключено споразумение между Република Северна Македония и Европейския съюз в лицето на Европейската комисия, това вече не е проблем на България.