Те са дребни и грозновати създания, които обаче в същото време са и чаровни по свой специфичен начин.
Куклите Лабубу се превърнаха в световен културен феномен. Ако се чудите на какво се дължи – истината е, че никой не може да си обясни. Тяхната история започва в годините на пандемията от коронавирус, когато хората бяха уплашени и имаха нужда от някакво същество, което да гушкат, за да се успокоят. Тогава се намесват странните елфически създания, измислени от хонконгския художник Касинг Лунг. Той създава Лабубу куклите като част от детския сериал „Чудовища“.
Самата дума Лабубу е измислена и означава същество от приказния свят на елфите. Класическите Лабубу кукли струват по около 7-8 долара. В България може да се поръча на цена между 20 и 30 лева. По-специални са моделите чейсъри, които са и по-скъпи. Както може да се очаква при подобен продукт, пазарът вече е залят и от милиони фалшификати. Куклите имат плюшени тела и винилови глави. Характерни са големите оцъклени очи и озъбена усмивка. Зъбите са щръкнали навън и са задължително девет на брой. За първи път куклите се продават в Китай в т. нар. кутии на сляпо, което значи, че купуваш кутия, без да знаеш каква кукла ще се падне.
Най-важен във вселената на Лабубу е Зимомо, който е шефът на елфите от гората. Зимомо е малко по-голям от стандартната кукла. Има ципеста опашка и по-заоблено лице. На второ място е Мококо, което в превод означава Розовата, а името идва от цвета. Тя има панделки, дантелки и закръглено бяло коремче. Следва Тикоко, който е скелетоподобна, но добра кукла. Участник е в анимационния сериал „Хвани ме, ако ме обичаш“ и е популярен подарък между влюбени на Свети Валентин. Следващият герой е Яя. Има остри рогчета и е известен любител на приключенията. Добрякът, макар и с малко стряскащ вид, е снежният човек Спууки, който има кнедли на главата. Следва неговият полубрат Пипо, който е речен елф, влюбен в купона, и загадъчният Пато – мистериозен герой, който балансира между световете на доброто и злото. Производителят Pop Mart е пуснал и много други Лабубу кукли като йога, класически ангел, пират, космонавт…
Манията по куклите започна да достига малко плашещи размери. Само за миналия месец Гугъл отчете над два милиона търсения на думата Лабубу. Големи универсални магазини във Великобритания бяха принудени да прекратят продажбите и временно да затворят врати, след като се извиха безумни опашки и се стигна до брутални сбивания между феновете, които нетърпеливо чакаха зареждане с нова колекция от кукли.
Вече има огромен брой вторични продукти като тениски Лабубу, ключодържатели, талисмани срещу лош късмет и пр. Компанията Pop Mart е определила четвъртък в 9 часа като ден за премиери на кукли онлайн, а физическите премиери са в 10 часа всеки петък.
Pop Mart съществува от 2015 г., като в началото е просто поредната фирма производител на играчки. Така е до 2019 г., когато купува правата на озъбените кукли. Само за миналата година печели над 13 млрд. юана. Компанията вече има над 500 собствени магазина в 30 страни в целия свят. Само за миналата година и само от пазара в Северна Америка компанията е регистрирала оборот, надхвърлящ 2,5 млрд. долара. Зад лавината от китайски играчки стои голяма, добре смазана производствена машина, която осигурява огромни обеми при минимални производствени разходи. В най-голямата база на износители на китайски компании в Дунанг работят общо 4000 производители на играчки. Суровините пък се осигуряват от над 1500 малки и средни снабдители. С оглед на това може да се каже, че Китай е изградил най-големия хъб за играчки в целия свят.
В интерес на истината манията Лабубу си остава най-вече в Китай докъм 2022 г. През 2024 г. всичко рязко се променя. Тогава вокалистката на популярната момичешка K-pop банда Blackpink Лиса започва да пуска в профилите си в социалните мрежи своите Лабубу кукли. Ефектът е поразителен. Клиповете с Лабубу кукли се превръщат не просто в тренд, а в задължителен аксесоар за всяка знаменитост. Лиса става основният мотор на маркетинга на куклите. Тя става рекламно лице и на кутиите на сляпо. Производителят се възползва от нейната огромна популярност в родния й Тайланд и съседен Виетнам.
Певицата Риана бе снимана с Лабубу кукла, закачена за скъпарската й чанта „Луи Вюитон“. През април тази година инфлуенсърката Ким Кардашиян също се заигра пред обектива на фотоапарата и сподели с последователите си кадри с 10-те си любими Лабубу кукли. Последва я певицата Дуа Липа, а бившият футболист Дейвид Бекъм също не остава по-назад, като споделя снимки на Лабубу куклата, която получава като подарък от дъщеря си. Модната тенденция се прихваща от официален Пекин. Агенция Синхуа определя Лабубу куклите като глобален посланик на Китай и на китайската култура. „Те превеждат китайската креативност на разбираем за всички език”, допълва агенцията.
Заблуда е, че от куклите се интересуват предимно деца. Съвсем не на шега те вече имат статут на произведения на изкуството. За изненада на мнозина проучване показа, че колекционерите на кукли Лабубу обикновено са хора в зряла възраст и по-конкретно във възрастовия диапазон от 30 до 40 години.
Много скоро куклите се превръщат в мания за колекционерите. Организират се продажби, замени и дори търгове. По-рано през този месец в Пекин бе постигната умопомрачителната цена от 1,08 млн. юана (или 150 хиляди долара) за рядка 30-сантиметрова Лабубу кукла. Бяха продадени общо 48 кукли, за които ожесточено наддаваха повече от 200 кандидат-купувачи. Аукционната къща обяви приходи от 3,37 млн. юана за всички продадени кукли.
В България също има Лабубу общност, която на този етап е свързана с обмен и продажба на по-редки кукли, като цените започват от 40 до 50 лева и рядко надхвърлят 100-120 лева.