Всеки 20-и българи е жертва на измама онлайн, показа едно от последните проучвания по темата. Най-често сигналите са за хакнати профили или електронни пощи, както и за източване на лични данни. Появи се и нов термин – дигитално ДНК.
„Дигиталното ДНК представлява същото нещо, свързано с нашето съществуване като живи същества, но в дигитален свят. Всяко едно действие или бездействие, което ние извършваме с нашите технически устройства, оставя отпечатък“, каза експертът по национална и киберсигурност проф. д.н. Илин Савов в неделното издание на „България сутрин“.
Той уточни, че дигиталното ДНК навлиза преди много години, след като започваме да оперираме в дигитална среда.
„За да можем да бъдем разпознати от съответните протоколи в киберпространството, има нужда ние да оставяме следи“, допълни проф. Савов пред Bulgaria ON AIR.
„Когато се движите около техническото устройство, давате сигнал, че сте около него. Това, което може да ви накара да се съмнявате. е, че телефонните устройства от доста време насам нямат батерии, които да се махат. Телефонните устройства са създадени да генерират информация. Тя се генерира тогава, когато ние можем да споделим нещо, свързано с нас или околния свят. Когато потребителят се придвижва от едно място на друго, той дава информация за себе си. Когато не се придвижва, също дава информация“, обясни експертът по национална и киберсигурност.
„Пълна защита в дигитална среда не съществува. В много от социалните мрежи вече има ново правило, при което дори снимките и видеата, които не сте ъплоуднали в конкретната мрежа – могат да бъдат издърпани от телефона ви. Всичко, което съдържа телефонът ви като снимков и видео материал, може да бъде качвано автоматично, след като имате връзка с Интернет. Всичко, което сваляме на телефоните си, някои от социалните мрежи вече го издърпват“, информира проф. Савов.
По думите му изкуственият интелект навлиза доста дълбоко и може да провокира потребителите да споделят сами информация за себе си.
Трябва да развиваме знанията си и да знаем как да се предпазваме, настоя проф. Савов.
„Подготвяме се за мрежова информационна система и сигурност“, обяви гостът.