https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоНад 1 млрд. лева внесени в банки след старта на разяснителната кампания...

Над 1 млрд. лева внесени в банки след старта на разяснителната кампания за еврото

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева.

Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година.

„Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в евро. Като платежна система сме длъжни да предлагаме това, което клиентите търсят. А 99% от тях правят разплащания и операции в трите основни валути – лев евро и американски долар – за пазарите извън ЕС“, коментира пред БНР-Радио София Георги Заманов, член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България (АББ) и главен изпълнителен директор на една от големите банки у нас.

Той обясни, че който иска, и сега може да открие еврова сметка, но в масовия случай това не е необходимо. Левовата автоматично ще се превърне в евро по курса, фиксиран от много години, прекалкулирано и без разходи за превалутилране.

„Няма нужда да се редим на опашка в първия работен ден на 2026 г. Ако има свободни левове по-добре е да се внесат сега. В повечето банки за откриване на нова сметка дори няма такса“, допълни Заманов.

Кредитите могат да се предоговорят, напомни финансовия експерт. По думите му, България като икономика и заради валутния борд можеше да влезе в еврозоната и преди 10 години.

„Донякъде сме длъжници на обществото, че досега не го направихме, защото отлагането във времето създаде някаква несигурност у хората и бизнеса дали и как ще стане. Ако има сектори, които още не са готови за евроразплащания (като таксиметровия бранш, например), то е защото заради досегашната несигурност там не са предприели да правят инвестиции за този процес.

„Дълги години сме в ЕС, вече и в Шенгенското пространство. Като нация вече сме свикнали с евроразплащанията – на гръцкия плаж плащаме в евро, нали? Трябваше да се предприеме разяснения за баба и дядо на село, за малкото магазинче. Това е стъпка към социалното и икономическото развитие на България“, каза още Георги Заманов.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X