На 25-ти юли 1905г. в Русе, тогава Русчук, се ражда Елиас Канети. На 29-ти юли, тази година с малко закъснение, ще отбележим 120-годишнината от неговото рождение. Събитието ще започне в 18:00 ч. с поднасяне на цветя пред паметника на писателя на площад „Елиас Канети“ в Русе и кратко приветствие от проф. дфн Пенка Ангелова, председател на Международно дружество „Елиас Канети“.
По-късно същата вечер, от 19:30 ч., Международно дружество „Елиас Канети“ и Австрийска библиотека „Елиас Канети“ ви канят на прожекцията на филма „Елиас Канети. Виенските години“ в Дом Канети. Документалният филм е на режисьора Роберт Ноймюлер, който е също негов сценарист. Той е копродукция на Die Neue Sentimental Film, ORF, 3sat, Filmfonds Wien и Cine Styria. Заснет през 2005 г. по повод 100-годишнината от рождението на Нобеловия лауреат за литература, филмът се фокусира върху периода 1924–1938 г. – изключително важни години за писателя, в които той се конфронтира с теми като маса, власт и индивидуална идентичност.
Тръгвайки от виенските години, когато Канети пише единствения си роман „Заслепението“ и най-важните си театрални пиеси, филмът проследява биографичните следи и житейските удари от детството и младостта му, които оставят дълбоки следи върху неговата личност. В центъра на филма са неговите художествени и политически преживявания от този период, които силно влияят върху основния му труд „Маса и власт“, както и върху автобиографиите му „Спасеният език“, „Факел в ухото“ и „Игра с очи“. Чрез множество интервюта и спомени се изгражда една лична история. Франсоаз Канети – негова племенница, братовчед му Жорж Ардити – 90-годишен художник в Париж, както и Майкъл Ардити от Манчестър – също роднина по майчина линия, разказват за първи път от съвсем лична гледна точка за „Елиас – гения“. Чрез откъси от множество произведения на Канети Ноймюлер мозаично изгражда историята на писателя и се опитва да възстанови образа на личността му.
Филмът е 52 минути и е с български субтитри. Входът е свободен.