Издаването на нов луксозен фотоалбум с богата информация за Русе в периода след Освобождението на страната ни през 1878-а до 1920 година обсъдиха областният управител Драгомир Драганов и инж. Йовчо Стоянов, един от основателите на Сдружение „РусчукБГ“, което събира спомени от града във всичките му времена.
По традиция информацията ще бъде така поднесена, че да се постигне един детайлен портрет на епохата. Предвижда се изданието да излезе през следващата пролет и да включва близо 200 фотографии предимно в голям размер. Макар и да са събрани всички снимки, тепърва предстои сканиране, систематизиране и допълване на липсващите данни, така че всеки отново да има достъп до една много добре подредена визуална история на крайдунавския град за период от малко над 40 години.
Това е един уникален период както за страната, така и за региона, защото той е изключително продуктивен. През това време Русе се европеизира, създават се големи фабрики, развиват се търговските фирми, банките и акционерните дружества, а също така започва и интензивно строителство, което на свой ред внася допълнителни европейски щрихи в развитието на Малката Виена. Тогава са построени и някои от най-емблематичните сгради за града. Албумът ще бъде двуезичен, като информацията освен на български ще бъде представена и на английски език.
Припомняме, че съвсем скоро излезе документален фотоалбум под заглавието „Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 – 1940 г.“, който е дело на Йовчо Стоянов и Илиян Илиев. Изображенията в него бяха предоставени от Сдружение „Русчук“, Илиян Илиев, Йовчо Стоянов и Дитер Хес. Редактор на изданието е Живодар Душков, а дигитализацията е дело на Виктор Герасимов.
В срещата участва и Александър Първанов, който също е сред съоснователите на „РусчукБГ“ и има подчертан интерес към историята на града. Благодарение на него са ремонтирани и почти всички градски часовници в Русе. Автори на новото издание се предвижда да бъдат Йовчо Стоянов, Илиян Илиев и Дитер Хес.