Инцидентите с електрически тротинетки в България нарастват с тревожна скорост. Само през 2023 г. в страната са регистрирани над 400 пътни произшествия, свързани с тротинетки, от които повече от 100 са с пострадали.
Най-често потърпевши са самите водачи, като близо 70% от тях са младежи под 25 години. На този фон, депутатите въведоха ограничения с цел по-голяма безопасност на пътя.
„Абсолютно никъде по света няма такава забрана – за спирането на тротинетките през нощта. Най-малко липсва и статистика дали през нощта има повече инциденти”, каза в предаването „Социална мрежа” на NOVA NEWS председателят на Българската асоциация за електромобилност Владислав Стоицов.
Според него идеята за подобни ограничения не е добра именно поради липсата на достатъчно данни за инцидентите с участие на електрически тротинетки.
Стоицов допълни, че към момента се работи по изграждане на база данни за тези произшествия. По този начин би се изяснила истинската причина за подобни произшествия.
„Имахме разговори с народни представители, но нямаше ясни мотиви, а по-скоро предложения. Липсваше и обществено обсъждане на законопроекта”, посочи още Стоицов.
Той заяви, че въпреки дълбочината на темата „пътна безопасност”, редно е да се съберат всички гледни точки и различни асоциации по мобилност също да имат отворен достъп до всички разисквания.
„Липсваше диалог със застрахователите при тези обсъждания, както и с общините, а все пак точно на тях са налага да правят регистрациите на превозните средства”, каза още председателят на Българската асоциация за електромобилност.
Според приетите по-рано промени в Закона за движение по пътищата, електрическите тротинетки трябва да се управляват само през деня, и то – ако са регистрирани и водачът има застраховка „Гражданска отговорност”.