https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоЕксперти: Бюджет 2026 - без реформи и с риск от по-висока инфлация

Експерти: Бюджет 2026 – без реформи и с риск от по-висока инфлация

Очаква се днес Държавният бюджет за 2026 година да бъде внесен в Народното събрание. Параметрите му на този етап не са известни. Какво предвижда план-сметката в „Здравей, България” коментираха бившият социален министър Христина Христова, икономистът Никола Филипов и финансистът и анализатор Левон Хампарцумян.

„Не виждаме реформи“, подчерта Христова. „Нещо е направено в приходната част, но проблемът идва най-вече от разходната“, смята бившият социален министър. Тя видя и условия за затрудняване в правенето на бизнес у нас. Според Христова „след 4 години политическа нестабилност вече берем плодовете на популистки и неправилни решения”.

„Надявах се част от разходите да бъдат замразени, но виждаме точно обратното. Макар минималната работна заплата да се увеличава с 15 евро по-малко от очакваното, бизнесът е изправен пред абсурдната ситуация да се бори с публичния сектор“, алармира Никола Филипов.

Според Хампарцумян е работа на изготвилите бюджета да обяснят каква е целта му и защо параметрите му са такива, каквито са заложени.

Експертите са категорични, че по-високите вноски за пенсия не означават по-високи пенсии в бъдеще, а че пенсионната система се задъхва. Те се обединиха и около мнението, че вдигането на заплати, особено в публичния сектор, неминуемо повишава инфлацията в страната.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X