Служебният министър на икономиката Ирина Щонова очерта пред „България сутрин“ основните действия на държавата в отговор на поскъпването на горивата и нарастващото обществено напрежение около високите сметки за електроенергия.
„Все още никой не знае как ще се развие и занапред, но ние сме длъжни да бъдем подготвени във всички ситуации. Факт е, че в България цените на горивата са едни от най-ниските в Европа, но това по никакъв начин не трябва да ни успокоява или да подценява ефекта, който това повишение има върху хората. Всички ние ще трябва да понесем това повишение, като ролята на правителството е да минимизира тези ефекти. Още в първите дни първата ни цел беше да предотвратим възможностите за спекула“, заяви министърът за Bulgaria ON AIR.
Въведен е засилен контрол по цялата верига – от наблюдение на цените по бензиностанциите до проверки от различни институции като Комисията за защита на потребителите, НАП и митниците.
„Знаете, че беше обявена и мярката за най-уязвимите – 20 евро. Както и за бизнеса, казахме, че ще се отложи планираното повишение на тол таксите. Трябваше да се въведе и екотакса за транспортните средства над 3,5 тона. Така че това бяха първите мерки, които се взеха“, посочи служебният министър.
Механизмът за изплащане на помощта е умишлено опростен, за да достигне бързо до хората, които имат нужда от нея, стана ясно от думите на Щонова.
„Искам да отбележа два важни принципа, които смятам, че са много важни в момента. Единият е, че мерките трябва да са таргетирани. Видяхме по време на Ковид-19 и при други кризи, че когато подпомагаме на калпак, невинаги сме ефективни, а често това е и порочна практика. Затова е много важно за нас – искаме да предоставим целева помощ там, където е най-необходима и само докато е необходима. Тоест това са временни мерки, само за да преминем през кризисни моменти“, подчерта тя.
Предвижда се и възможност за надграждане на мерките при задълбочаване на кризата, като бъдещият пакет ще бъде структуриран поетапно според развитието на ситуацията.
В този контекст се обсъждат и европейски политики, включително тези, свързани с въглеродните емисии, които оказват влияние върху цените на енергията.
Паралелно с темата за горивата сериозно внимание се отделя и на високите сметки за ток.
„Много е интересна ситуацията, тъй като жалбите скочиха неимоверно. Всички знаем числата – 8, 10, 20 хиляди. Към КЗП, към КЕВР, който е регулаторът, към самите електроснабдителни дружества, към омбудсмана. Комисията за защита на потребителите, която е към Министерството на икономиката, още от първия ден започна проверки към електроснабдителните дружества, като искахме да знаем по какъв начин се обработват жалбите на хората“, коментира гостът.
Министерството настоява за по-задълбочен анализ, по-ясни процедури за подаване на жалби и по-добра информираност на потребителите.
Обмислят се и конкретни промени – автоматични проверки при рязко увеличение на сметките, както и по-лесен достъп до възможности за разсрочено плащане. Ако се докаже, че има неправомерно начислени суми, те следва да бъдат възстановени на потребителите, изтъкна Щонова.
По-широкият икономически контекст също остава предизвикателен. Според министъра инвестиционният климат в страната не е в най-добрата си форма, а международните сътресения допълнително усложняват ситуацията.
„Ние често чуваме и казваме, че плащаме за определени неща в държавата, защото плащаме данъци. Но реално бизнесът е този, който плаща най-големия дял и който формира бюджета ни“, подчерта Щонова.
Сред ключовите фактори за привличане на инвестиции се открояват недостигът на квалифицирана работна ръка и нуждата от по-добра инфраструктура. Развитието на индустриални зони и транспортната свързаност между регионите се посочват като важни предпоставки за икономически растеж.
Като основен приоритет на министерството се очертава активният диалог с бизнеса и бързото решаване на натрупани проблеми.








