https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоЗдравеВирус от скариди засяга хората, протича тежко и има риск за зрението...

Вирус от скариди засяга хората, протича тежко и има риск за зрението и кръвното

Вирус, познат досега като заплаха основно за морските обитатели, е установен за първи път при хора и се свързва с тежки очни заболявания. Китайски учени насочват вниманието към нодавируса на скритата смъртност (CMNV) като възможна причина за нарастващ брой случаи на хронично възпаление на очите.

Първоначално описан през 2014 г., вирусът е известен с това, че причинява сериозни щети в аквакултурите, особено при скаридите. С времето обаче е установено, че заразява и други морски видове като риби, раци и миди. Едва наскоро специалисти забелязват възможна връзка между него и човешки заболявания.

Лекари в Китай регистрират увеличение на случаи на устойчив вирусен преден увеит – възпаление в предната част на окото, съпроводено с рязко повишаване на вътреочното налягане. Заболяването наподобява глаукома, но има ясно изразен вирусен компонент. При много пациенти стандартните тестове за познати вируси дават отрицателни резултати, което насочва към нов причинител.

При изследване на очна тъкан са открити вирусни частици, сходни по размер и структура с CMNV. Генетичният анализ показва почти пълно съвпадение с вируса, познат от морските животни. Всички пациенти в проучването са показали наличие на антитела срещу него.

Заболяването протича тежко и често рецидивира. При голяма част от пациентите се наблюдават многократни епизоди с много високо вътреочно налягане, което може да доведе до необратимо увреждане на зрителния нерв и сериозно влошаване на зрението.

Анализът на начина на живот на засегнатите показва, че повечето от тях са имали директен контакт със сурови морски дарове или са ги консумирали без термична обработка. Това насочва към възможни пътища на заразяване чрез храна или при обработка на продукти без защита.

Вирусът вече е открит в десетки видове морски организми по целия свят, включително в Европа и Америка. Това поставя въпроса дали рискът не е по-широко разпространен, макар засега случаите при хора да са ограничени.

Изследователите подчертават, че няма основания за паника, но са необходими допълнителни проучвания, за да се потвърди окончателно връзката между вируса и заболяването при хора.

Откритието променя и представите за т.нар. зоонози – инфекции, които се предават от животни на хора. Досега фокусът беше върху сухоземни животни, но новите данни показват, че и морската среда може да бъде източник на подобни рискове.

Специалистите препоръчват при обработка на сурови морски дарове да се използват предпазни средства, а консумацията им в суров вид да бъде внимателно преценена, особено при липса на сигурен произход и контрол.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X