https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбщиниБялаРека Янтра излезе от коритото си край Бяла

Река Янтра излезе от коритото си край Бяла

Река Янтра излезе от коритото си край град Бяла, област Русе, няма опасност за населението и инфраструктурата, съобщи кметът на града Димитър Славов.

Той обясни, че са залети само няколко декара площ в района на Експо центъра „Уста Колю Фичето“ до моста, където е и една от най-ниските точки.

По думите му сградата е проектирана за 3,50 метра приливна вълна, като в момента преливането е само с половин метър. Залята е асансьорна шахта, която ще бъде отводнена, след като реката се оттегли.

„Край Бяла е наводнен и път към пречиствателната станция. В останалите критично ниски точки при селата Полско Косово и Стърмен засега няма проблем“, обясни Славов.

Той каза още, че към момента нивото на река Янтра се е покачило до около 5,60 – 5,70 метра при моста на Колю Фичето.

„Измервателната станция при близкото до Бяла великотърновско село Каранци отчете към 8:00 часа повишение на водния стълб само с около два сантиметра, т. е. реката е в застой. Надяваме се нивото да започне да спада“, обясни Славов.

Той каза, че още вчера по повод на тежката ситуация на територията на областите Габрово и Велико Търново е свикал Доброволното формирование при Община Бяла, което да следи непрекъснато нивото на река Янтра в критично ниските точки в землищата на селата Полско Косово и Стърмен, както и при архитектурния комплекс „Колю Фичето“.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X