https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоКримиПребитият с чук прокурор Иво Илиев: Девет месеца очаквам държавата да стигне...

Пребитият с чук прокурор Иво Илиев: Девет месеца очаквам държавата да стигне донякъде

Никакво обяснение нямам, нямам отговор на въпроса. Девет месеца очаквах държавата да стигне донякъде. Това заяви пред bTV прокурорът от Софийската градска прокуратура Иво Илиев, който в края на октомври 2025 г. беше пребит с чук в гаража на дома си.

В момента Илиев имал дефицити в лявата ръка, но се опитвал да работи на компютър. Той поискал да се започна с разследването за побоя, но два пъти наблюдаващият прокурор му отказал.

„Девет месеца очаквам резултати“, каза още Илиев. Самият той с изненада научил от медиите, че бил обект на разследване, което започнало от националната полиция и продължило във вече закритата Комисия за противодействие на корупцията (КПК). В тази справка Илиев бил обвързван с Мартин Божанов – Нотариуса и делото срещу Петър Александров, син на финансиста Стоян Александров.

„Това не са факти, а голословни твърдения. Шокиран бях да науча от медиите, че съм разследван. Не съм бил обект на предложения и натиск. Справката е изфабрикувана, докато съм бил в болница. Службите са нямали разработка преди това, защото ако са имали, щяха да предотвратят нападението срещу мен. В справка има скандални твърдения, които целят да ме дискредитират“, каза Иво Илиев. Той не познавал Мартин Божанов – Нотариуса. Първият път, когато чул за него, било когато започнало разследването. Единственият път, когато го видял, било постсмъртно, когато отишъл на местопрестъплението като зам.-градски прокурор.

Илиев бе атакуван в гаража пред дома си миналата година. Прокуратурата образува разследване за опит за убийство, но по него няма никакъв напредък.

В деня на инцидента Илиев е причакан от нападателя си, който му нанася няколко силни удара с чук в главата. Инцидентът е станал на място без камери.

Иво Илиев няколко месеца по-рано е заместник градски прокурор на София. Той е откаран в болница в тежко състояние и с опасност за живота. Образувано е разследване за опит за убийство.

Година по-късно разследването буксува и няма задържани по случая.

„На 20 октомври 2025 г., работен ден, прибирам се от работа с автомобила си, минавам през спортната зала, където обичайно тогава спортувах, след това, по мой спомен, минах през хранителен магазин. Прибирайки се в кооперацията, беше светло още. След като паркирах автомобила в подземния гараж, който притежаваме, тръгнах към подхода за входа“, разказва Иво Илиев пред bTV.

„Там бях пресрещнат от непознато за мен лице, маскирано с може би работнически дрехи. В момента, в който то доближаваше до мен, аз вече знаех какво се случва, но всичко беше непредотвратимо. Съответно бях зашеметен, може би със спрей или с някаква течност, и нападнат, като получих удари предимно по главата и по тялото. Моите усещания бяха, че действително се касае за метален предмет, твърд, може би и по всяка вероятност чук“, казва още прокурорът.

По думите му травмите от нападението са тежки.

„Имам травма в главата и огромна пластина, която е поставена заради дупка в черепа и която може би няма да се запълни. Имам дефицити в лявата ръка, които не е ясно дали ще отшумят и ми затрудняват работата, особено на компютър, но се справям. В интерес на истината това не ме демотивира, а напротив. Опитвам се да работя пълноценно“, посочва Илиев.

„Виждам изключително неприятни спекулации по мой адрес. За съжаление, вече девет месеца очаквах някакъв резултат от разследването, но то не само няма резултат, а от публикация на ваши колеги — аз не ги укорявам, защото това им е работата — публикуваха някакви документи, от които аз установих, че съм обект на разследване, където очевидно се извършва някаква активна дейност и мероприятие въз основа на изфабрикувани сигнали“, казва Илиев.

Справка на вече закритата Антикорупционна комисия твърди, че евентуалният мотив за нападението над Иво Илиев е неизпълнен ангажимент след прибрани пари с цел да се повлияе върху дело.

Справката не съдържа доказани факти, а оперативна информация, която трябва да бъде проверена. Според свидетели, цитирани в нея, парите били дадени на двама прокурори с цел да оставят един обвиняем по-дълго в ареста.

Обвиняемият е Петър Александров – син на покойния финансов министър Стоян Александров, съден за убийство. Според справката друг мъж е дал парите на наблюдаващия прокурор по делото и на неговия пряк ръководител Иво Илиев, за да може да овладее фирмите на обвиняемия.

Александров бил освободен под домашен арест, а мъжът си поискал парите обратно, твърдят свидетелите. Сумата не била върната, което е възможен мотив за нападението с чук над Иво Илиев, пише в справката.

В нея са цитирани и твърдения, че прокурорът бил близък до сочения за търговия с влияние Мартин Божанов – Нотариуса.

Името на Иво Илиев е свързвано и с Петьо Петров-Еврото. Прокурорът категорично отрича всякакви връзки с тях и твърди, че справките на службите срещу него са изфабрикувани с цел дискредитация и че вместо да се търсят истинските извършители на опита за убийство, той самият е станал обект на натиск

Основната версия за мотива на атаката е свързана с работата на прокурора. Допреди година Илиев оглавява криминалния отдел на градската прокуратура, макар лично да не наблюдава сериозни дела.

Месеци преди покушението той е открил патрон в пощенската си кутия, но отхвърлил възможността това да е заплаха.

Илиев в момента отново работи като прокурор, но все още под охрана.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X