Украинската балистична ракета FP-7 може да бъде готова още тази есен, заяви Ирина Терех, главен изпълнителен директор и главен технологичен директор на Fire Point. Компанията разработва и FP-9 с обсег до 855 километра, който поставя Москва в обсега ѝ.
FP-7 е тактическа балистична ракета с малък обсег от 200 километра и бойна глава с тегло 150 килограма. Тя е предназначена за поразяване на наземни цели, но се адаптира и за използване в системи за противовъздушна отбрана.
FP-9 ще носи бойна глава от 800 килограма. И двете програми са важни за Украйна заради недостига на ракети-прехващачи за системите „Пейтриът“ и стремежа на страната да разполага със собствени далекобойни ракети.
Нашата FP-7 вече е в процес на сертифициране. Ще докажем ефективността ѝ в реални бойни условия срещу противника и след това тя ще бъде готова за сключване на договори.“
ИРИНА ТЕРЕХ · ГЛАВЕН ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР И ГЛАВЕН ТЕХНОЛОГИЧЕН ДИРЕКТОР НА FIRE POINT
FP-7 е част от Freyja – първата обща европейска система за противоракетна отбрана. Fire Point ще доставя ракетите, а съюзниците на Украйна ще работят по останалите компоненти и радарите.
Бъдещият прехващач ще се произвежда в две версии – подобна на PAC-2 и версия за директно прехващане, сходна с PAC-3. Междувременно Русия извършва разузнаване на украинските лаборатории и заводи, според украинското военно разузнаване.






