https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоИзбрано от редактораТранспортният министър инспектира тунела при жп участъка Елин Пелин-Костенец

Транспортният министър инспектира тунела при жп участъка Елин Пелин-Костенец

Ще намерим трайно и цялостно решение за изпълнението на Тунел 2 при Вакарел. Геоложките изненади са факт и предизвикателствата са големи, но те са и предвидими, когато при подготовката и възлагането на един такъв сложен инфраструктурен проект се отчетат всички възможни рискове по време на строителството. Това заяви министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев, цитиран от ресорното министерство, при инспекция на жп участъка Елин Пелин-Костенец.

Той подчерта необходимостта от цялостен подход и устойчиви инженерни решения за успешното завършване на проекта. Тунел 2 се намира в най-трудния планински участък между Елин Пелин и Вакарел, а изграждането му започва през лятото на 2021 г. Той е двутръбен, а проектната му обща дължина е около 13,2 км. Така съоръжението е проектирано да бъде сред най-дългите железопътни тунели в България, припомнят от Министерството на транспорта и съобщенията.

„Затрудненията в тунела са много и разнородни, а прокопаването с 1,5 метър на ден далеч не е трайно устойчиво решение. Масата, която виждам, че копаят, е изключително неустойчива, на практика е глина. Това още веднъж показва, че когато проектите не се правят в цялост, без нужната геология и археология, изненадите могат да бъдат съществени“, каза министър Пеев.

Той подчерта, че частичните решения не са приемливи.

„Трябва да намерим трайно решение, защото дори 1 км да остане ненаправен, целият тунел няма да бъде функционален. Не може да работим на парче и да плащаме индексации за отделни участъци, ако не сме сигурни, че целият тунел ще бъде изграден адекватно и в разумно време“, акцентира Георги Пеев.

Транспортният министър обяви, че ще бъдат извършени допълнителни измервания и анализи.

„Нашето намерение е да привлечем най-добрите компетентни кадри в България, особено по тунелите, за да направим най-добрия анализ и да намерим балансираното решение“, посочи той.

Инспекцията на Тунел 2 е част от програмата на Министерството на транспорта и съобщенията за ускоряване на важните инфраструктурни проекти и гарантиране на тяхната безопасност, устойчивост и навременно изпълнение.

През миналата година тогавашният министър на транспорта Гроздан Караджов призова за бързи действия относно жп тунела в района на Вакарел.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X