https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаИзбори 2023Георги Кръстев: Като депутат ще работя за Русе, независимо от позицията

Георги Кръстев: Като депутат ще работя за Русе, независимо от позицията

Георги Кръстев е роден през декември 1999 г. в Русе. Завършва Математическата гимназия „Баба Тонка“, а в момента следва „Право“ в Русенския университет. През 2020 година е номиниран от Юридическия факултет за „Студент на годината“. Негов доклад е публикуван в сборника с научни трудове на РУ „Ангел Кънчев“ за 2020 г. Носител е на три сребърни медала по плуване от летните университетски спортни игри 2020 г. Същата година е избран за участие в програмата „Млади политици на изборни длъжности“ на Европейския комитет на регионите. Като ученик става най-младият „Президент за един ден; участва в проектите „Euroscola“ и „European Youth Event“, Европарламент, Страсбург; има грамоти и плакети за обществено значимите му дейности.  От февруари 2020 г. Георги Кръстев е лидер на русенската общинска младежка структура на ГЕРБ, а от скоро и областен ръководител на партията. Кандидат е за народен представител от листата на ГЕРБ-СДС.

-От няколко седмици сте областен координатор на ГЕРБ за Русе. Наследихте поста в един доста труден за структурата момент. Какво заварихте и как се работи в подобна ситуация?

-На първо място е много тежка задача. Приех да защитавам каузата ГЕРБ, в която вярвам, в най-трудния момент. Загубихме предните избори, защото да бъдем втора политическа сила за нас е загуба. Въпреки това, когато дойде моментът за нов областен координатор, аз приех, запретнах ръкави и работя на пълни обороти за постигане на най-добрия възможен резултат. Времето е много малко, но основната цел, която си поставям, а и тя е и на цялата партия – да си върнем доверието на хората. Това е най-голямата грешка, която отчитаме, че сме допуснали и целим да направим нужните промени, за които се изисква време, но работим в тази посока. Рано или късно хората ще го оценят.

-В какви отношения сте с бившия областен лидер Пламен Нунев?

-В нормални отношения. Преди няколко дни сe видяхме в Бяла на празника на града. Важно е партията да върви напред, да сме един екип и да гледаме в една посока.

-На местно ниво как работите със СДС?

-СДС е наш коалиционен партньор. Най-важното е, че сме направили една принципна коалиция, изповядваме еднакви демократични ценности. Както знаете СДС е марка за дясното в България. В тази политическа турбуленция, която сме в момента, е много важно да има все пак някаква идеология. В момента дебатът за ляво и дясно го няма на политическата сцена и ние показваме нашата позиция и с коалицията ни с тях, и с позициите ни в ЕП. В Русе работим по добър начин, най-важното е да направим максимален резултат и когато сме две партии, съм сигурен, че ще имаме повече гласове на предстоящите избори.

-Как се прие от местната структура новината, че първите двама в листата с кандидат-депутати не са от Русе, а областният координатор е на 6-то място?

-Може би трудно, защото това е промяна, на която не сме свикнали. Винаги сме се гордели с това, че структурата е имала представител на челните места. В момента тази промяна е нещо различно. Политиката е функция на обществото. Хората имат много голяма сила. Ако преценят, няма значение на кое място си в листата, ще направиш голям скок.

-За колко депутатски мандата се борите от Русе?

-За минимум два. Шарл Монтескьо в своя трактат за духа на законите излага теорията си, че народните представители трябва да бъдат избирани от местата, където са родени. Той първи въвежда принципа на МИР-овете. Хората, които са си кореняци, най-добре разбират проблемите и имат най-големия нравствен дълг да работят за хората си. Затова се надявам, че хората ще подкрепят и местен човек, който да ги представлява в парламента.

-Прави впечатление, че се интересувате повече от европейските теми. Защо решихте да се кандидатирате за народен представител?

-Истината е, че искам да защитавам своята област и своя град и да го развивам по най-добрия начин. Постът за мен не е самоцел. Истината е, че съм обучен по изключително много европейски програми, работил съм съвместно с Европейския комитет на регионите и се чувствам там в своя среда. Искам да пренеса западното в България и да работя за област Русе, без значение от позицията ми.

-Кои са основните ви приоритети за Русе?

-Със сигурност инфраструктурните проекти, на които от години залагаме, трябва да се изпълнят. Трябва да се обърне внимание и на цяла Северна България. Това със спирането на финансирането на строежа на “Хемус” от служебното правителство е изключително тежко и за русенци. Трябва да работим за “Хемус” и за магистралата, която ще свързва Русе с Велико Търново. Важен е и втори Дунав мост край Русе, за да има по-голям поток и повече инвестиции. Трябва да използваме капацитета на нашия град и красивата река Дунав, максимално да развием туризма, културата и да използваме капацитета на университета.

-Ако бъдете в опозиция, как ще помогнете на Русе?

-Това да си в опозиция не ти дава много лостове за влияние. За нас ще е удобно да бъдем опозиция. За 12 години нямаше конструктивна опозиция, както пише в Конституцията. Имаше едни партии, които опитваха да трупат негативи върху правителството и да правят публичен пиар за себе си, за да имат добър резултат. Аз като политик, независимо дали ще съм в опозиция или управление, ще работя за качествени законопроекти за цялата област. Когато има грешки, ще ги посочвам много ясно, ще бъда активен депутат и ще си отстоявам позицията си до край. Аз съм човек, който има гледна точка и си я отстоявам.

-В социалните мрежи се завъртя ваше видео, на което представяте идеите си за реформа в образованието. Това ваши идеи ли са или са заложени в програмата на партията?

-Преди няколко седмици в централата на партията в София с младежите разработихме програма. Тогава настоявахме да направим по-дръзки, по-радикални промени във всички публични сектори. В образованието съм забелязал, че е фокусирано върху наизустяването на факти. Излизат много отличници от училищата и университете без реално да имат практически знания, без да имат функционална грамотност. Считам, че това, което направихме през последния мандат, не е правено от никого и няма партия, която да го направи. Двойното увеличение на учителските заплати е предпоставка да се вдигне социалният статус на учителите и да направи професията по-привлекателна за младите хора. Сега правим втора стъпка  – трансформацията на качеството на образованието. Продължаваме с професионалното образование и обучение, което го изисква бизнесът. Липсват кадри в много професии. Нашата икономика трябва да се базира на знанието, на науката и на иновациите. През следващите години да я трансформираме в икономика на високата добавена стойност. Искаме също така да направим по-добра връзка между бизнеса и учебните заведения.  Реално не се организират много кръгли маси между бизнеса и ученици и студенти. Това трябва да се засили, за да има директна връзка между обучението и пазара на труда.

-Кръглите маси водят ли до ефект?

-Водят до ефект, да. Много е важно да се видят работодателите и студентите очи в очи, да си изберат кадри, които могат да вършат определената професия, младите да знаят, че ще имат сигурна работа, а не да учат нещо и след това не знаят дали ще могат да работят по специалността си.

-Факт е, че в западните университети и училища се избягва метода на назубряне. Как ще успеете да пренесете и тук този модел и защо не е направено досега?

-В момента можем да си позволим по-дръзки идеи, особено с младите хора, които влизат. Хората много трудно приемат реформи, народът ни е по-консервативен.   Сега целим реални знания и реални практически умения, които да изградят учениците. Много е важно да имат граждански умения – емоционалната интелигентност. За да сме едно по-добро общество, а не индивидуалисти. Това дава пряко отражение върху самата политическа система и съответно как ще изглежда България.

-Предлагате държавата да плаща висок процент от възнагражденията на младите през първата им година. Предстои икономическа криза. Откъде ще дойдат тези пари?

-Така е, световната икономика не върви в добра посока. Истината е, че само ние говорим  за приходи, а не за разходи. Доказали сме, че доходността в България в приходните агенции по време на управлението на ГЕРБ е най-висока. Така беше и през последния мандат. Същевременно, когато спираме контрабандата, това са едни големи суми, които реално влизат в бюджета, за разлика от случващото се в момента. Факт е, че тази социална мярка е разход, но тя ще стимулира икономическия растеж, когато повече млади хора са заети. Това е голям проблем. Истината е, че над 160 хиляди млади хора не работят. Този проблем го адресираме и сме склонни да имаме разход в тази посока, но да се преборим с този него.

-Вашата майка е общински съветник от ГЕРБ в Русе и е сред най-видните представители на партията в града. Какво е чувството да бъдеш лидер на майка си?

-Не го гледам по този начин. Майка ми е човекът, от който съм се учил цял живот. Изключително много я адмирирам, най-важното е, че я обичам и уважавам. Ние сме много сплотено семейство и заедно постигаме най-високи резултати. Заедно с баща ми, майка ми и сестра сме едно традиционно християнско семейство, което се подкрепя. Изключително много ме радва подкрепата от тях, знам, че имам тяхната опора, която е изключително важна.

-В съветите на кого се вслушвате най-често?

-Разбира се, че в тези на семейството, те са хората, на които мога да се доверя напълно. В политиката, както и г-н Борисов каза, има много малко приятели. Към семейството имам най-голямо доверие, знам, че мога да споделя всичко, дори и най-трудните си моменти, в които се чувствам уязвим и заедно да намерим най-доброто решение на проблемите, които са пред мен.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X