Скандал заради прекъснати трудови договори на двамата заместник-директори на ПГИУ “Елиас Канети” се разрази между директорката на гимназията Анелия Георгиева и учители и възпитаници на училището.
Спорът между двете страни започна, след като Георгиева издаде заповед за прекратяване на трудовоправните отношения на досегашните си заместници Калина Пенева и Росица Желева. Като основна причина за решението си Георгиева посочи, че за нейни заместници са необходими специалисти по икономически дисциплини. Калина Пенева е дългогодишен преподавател по български език и литература и по руски език, а Желева е специалист по химия, предава “Бряг”.
Социалните мрежи загряха от упреци и обиди, главно от бивши учители и възпитаници на гимназията към директорката, която заема тази длъжност от 2018 г. Възмутени от решението й, авторите на постовете категорично изразяват несъгласието си с напускането на двете преподавателки. Особено силна е подкрепата за Калина Пенева, която се разделя с училището, тъй като според Георгиева за нея няма достатъчно норматив от часове. Росица Желева остава в гимназията като учител по химия.
Някои от пишещите във Фейсбук обвиняват Георгиева в злоупотреба със служебното й положение, други съзират „професионална чистка“, трети смятат, че това е „безсрамно потъпкване на традициите на гимназията, разрушаване на хармонията в учебното заведение и разбиване на учителския колектив“.
„Не съм уволнявала никого“, категорично заяви пред БРЯГНЮЗ Анелия Георгиева.
„Прекъснах трудовия договор на двамата си заместници, защото според мен на гимназията са необходими заместник-директори, които да са специалисти-икономисти, учители по икономически дисциплини, за да отговарят на насочеността на училището и подготовката, която то предлага като професионални предмети – заяви Георгиева. – Затова, подготвяйки гимназията за новата учебна година, през юли месец промених дъжностната характеристика за заместник-директор, като вкарах изискването той да е икономист. И г-жа Пенева, и г-жа Желева получиха предизвестие с възможност да представят, ако имат, документи за икономическо образование. Понеже такива не бяха предоставени, подписах заповед за прекъсване на трудовия договор на г-жа Пенева. Заповедта влезе в сила на 15 юли. На г-жа Пенева ще й бъде изплатено обезщетението и неползваната от нея отпуска“, категорична е Георгиева. Веднага е издадена и заповед за назначаването на Желева за преподавател по химия. “За съжаление, по предметите, които преподава г-жа Пенева, в гимназията няма свободни часове за пълен норматив, затова не мога да я назнача като преподавател по български език и литература и руски език.”, каза още Георгиева.
Това не е първият бунт срещу Георгиева. Припомняме, че през декември 2019 г. бъдещи абитуриенти от гимназията разпространиха Отворено писмо, в което твърдяха, че в гимназията не им дават правото на свободно мнение и че новият директор не намирал общ език с тях. Още тогава тръгна мълвата, че зад скандала прозират интереси на преподаватели, които недолюбват новата директорка, а някои дори показват тайни апетити към директорския стол.
„В никакъв случай нямам идея за реваншизъм към г-жа Пенева. Няма чистка в училището. Отношението ми към г-жа Пенева е положително. Признавам добрите й качества и умения като учител по български език и литература и по руски език. Благодаря й за всичко, с което е допринела за развитието на училището. Ако имах лично отношение и желание за реваншизъм, можех да го направя веднага след като станах директор. Просто имам необходимост в моята дейност като директор да бъда подпомогната от специалисти- икономисти“, обясни Георгиева.
Самата директорка на Икономическата гимназия е учител по английски език и също няма икономическо образование. „Когато спечелих конкурса за директори, нямаше изискване да съм с икономическо образование“, разясни Георгиева. Тя съобщи, че в гимназията има 10 нейни колеги, които са икономисти, и сред тях ще избере двама с богат опит за заместник-директори.
В отговор на нападките Анелия Георгиева разпространи Отворено писмо, в което изброява постиженията на училището от декември 2018 г. досега. „В заключение, бих искала да изразя уверение, че влагам сърце и душа в своята отговорна работа – написа директорката. – Училището е среда за позитивно мислене, обучение и творчество. Необходимо е всички да бъдем положително настроени оптимисти с активна добронамерена позиция, защото имаме огромна привилегия и отговорност да обучаваме и възпитаваме деца, които са наши настоящи и бъдещи възпитаници“.
На 14 юли започна онлайн петиция „Да върнем Калина Пенева в училище“, в която до вчера се бяха подписали близо 400 човека.
Калина Пенева: Не бих се върнала повече в това училище
Вестник “Бряг” потърси за коментар освободената зам.-директорка Калина Пенева, която заяви следното: “На 13 юли директорката г-жа Анелия Георгиева ми връчи предизвестие до следващия ден да представя диплома за висше образование по икономическа специалност, тъй като това било необходимо във връзка с промяна на щата. Естествено нямам такава диплома, не я представих и ми бе връчена заповед за уволнение. Попитах защо не ми се предлагат часове по руски език, както на другата колежка, която е преподавател по химия. Отговори ми се, че нямало свободни часове. Това е. Като гръм от ясно небе ми дойде. Още не мога да го осъзная. Приемам го лично, болно ми е. Открит конфликт с г-жа Георгиева не сме имали, просто бях държана настрана. Затова мисля, че отстраняването ми е обмисляно отдавна. Не бих се върнала повече в това училище.”