https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЗдравеРусе е в червената зона: Какви рестрикции ще се въведат?

Русе е в червената зона: Какви рестрикции ще се въведат?

Област Русе вече е в червената зона по заболеваемост от COVID-19, това бе обявено на провелия са във вторник Областен оперативен щаб, воден от областния управител Борислав Българинов и неговия заместник Синан Хебибов.

Тенденцията за следващите няколко седмици също е негативна и се очаква бързо покачване на новозаразените в региона. Въпреки това на този етап няма идея за въвеждане на допълнителни рестрекции.

Областният управител счита, че по-крайни мерки като ограничаване работното време на заведенията, не са необходими.

„Крайните мерки не водят до по-добър резултат, единствено пречат на бизнеса и стресират хората. Необходимо е да се спазват настоящите мерки и да се упражнява по-строг контрол върху тяхното прилагане.“, коментира Българинов.

Според него трябва да се обърне повече внимание на ваксинацията и РЗИ да проведат по-мащабна разяснителна кампания за това какви са ползите от имунизацията срещу коронавирусна инфекция.

Обмислят се дори варианти през следващите седмици да заработят мобилни пунктове за ваксинация пред големите хипермаркети в града, както и пред мола. Работното им време ще бъде след 18.00 часа в делничните дни и от 10.00 часа през уикенда.

Междувременно ще търсят възможности и за реализиране на още една кампания „Ваксинирай се и ти“. Нейната роля ще се изразява в това хора на ръководни постове, както и слъжители от различни учреждения и фирми да представят пред останалите защо са избрали да се ваксинират и имат ли някакви странични ефекти след имунизацията.

Най-важното според областния управител, а и според изпълняващия длъжността директор на РЗИ д-р Искра Генева е обществото да разбере, че ваксините са най-сигурният начин за преодоляване на пандемията. „Те предпазват от тежко преболедуване на инфекцията, но не 100% от разболяване“, каза д-р Генева.

Макар и рядко има случаи на ваксинирани, но разболели се лица. Някои от тях са приети за болнично лечение, но не са в тежко състояние. От срещата стана ясно, че на този етап лечебните заведения са осигурени с медикаменти, консумативи и кислород и могат да се справят с покачване на броя хора, имащи нужда от хоспитализация. Колкото до осигуряването на достатъчно количества на едни от най-необходимите препарати за лечение на COVID-19, а именно „Ремдисивир“, както и на фраксипарин, който предпазва от образуването на кръвни съсиреци, често срещано усложнение при болните от коронавирус, от Областния оперативен щаб ще поискат от Министерството на здравеопазването регулярно снабдяване с медикаментите или със заместител на фраксипарина, защото внасянето му в страната на този етап е спряно.

Независимо че за момента има достатъчно наличие на медицински кислород в лечебните заведения, бяха изказани опасения, че може да се стигне до по-трудното му набавяне, поради силно завишената консумация на продукта и недостатъчното му производство.

От Областния оперативен щаб ще поискат и преразглеждане на настоящата методика за изчисляване възнагражденията на работещите в Ковид-отделения с оглед на по-справедливото им възнаграждение. Ще се търсят опции и за пускане и на нова клинична пътека – за лечение на т.нар. постковиден синдром.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X