Среща с повече от 450 изпълнители от страната и чужбина, пет оркестрови и хорови концерта, осем ансамблови програми, оперна продукция, два джаз концерта и четири изложби – това предлага 60-ото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“, което ще се състои от днес до 3 октомври тази година в Русе, съобщи в интервю за БТА директорът на музикалния форум Ива Чавдарова. То е посветено на основателите на музикалния форум – Илия Темков, Саша Попов и Михаил Кътев. Юбилейното издание беше отлагано три пъти досега заради пандемията от коронавируса. Това е и причината фестивалът да се състои за първи път през есента, а не както обикновено през месец март.
„Това ще бъде фестивал на дебютите и на българските и световни премиери“, каза Ива Чавдарова. Началото на „Мартенски музикални дни“ ще бъде поставено тази вечер с концерт на Русенската филхармония под диригентството на Емил Табаков и с участието на френския виолончелист Орелиен Паскал – лауреат на „Кралица Елизабет“ в Брюксел. Публиката ще се наслади на Първия виолончелов концерт на Шостакович, чиято 115-годишнина честваме тази година. По време на фестивала публиката ще види френския пианист Люка Дебарг – лауреат на конкурса „Чайковски“ в Москва, който предлага разнообразен, но и твърде добре изграден в стилистично отношение репертоар от Бах до Скрябин.
„Чест за всеки голям международен музикален форум е и присъствието на световноизвестни музиканти като дебютиращият на българска сцена струнен квартет „Йерусалим“, считан за един от най-добрите струнни квартети в света днес, както и знаменитата Елена Башкирова със забележителен в репертоарно отношение класично-романтичен концерт, в който често изпълнявани композиции се редуват с такива редки, но изключително красиви заглавия и творби като Поетичните звукови картини на Дворжак и преработката за пиано на Лист на прочутия вокален цикъл на Бетовен „На далечната любима“, обясни Чавдарова.
Талантливият руски пианист Сергей Редкин също се очаква с особен интерес. Той е спечелил само преди няколко месеца Втората награда от конкурса „Кралица Елизабет“ в Брюксел. „Ще имаме удоволствието да го чуем в концерта на камерния ансамбъл „Софийски солисти“ – под диригентството на Пламен Джуров, с Първия клавирен концерт на Шнитке – една от най-красивите и дълбоко експресивни творби на композитора“, посочи Чавдарова.
В Русе отново ще бъде атрактивният саксофонен квартет „SIGNUM“, който винаги изненадва с идеите си. Този път пристига в компанията на една от най-ексцентричните фигури на съвременната немска музикална сцена, добре известен и на младите хора с екстравагантните си клубни акции – Кай Шумахер, пианист с много успешно класическо образование, чийто солови изпълнения днес се превръщат често в акт на чиста музикално-стилистична алхимия, в опияняващи смеси от дадаизъм, танц, авангард, джаз и поп култура. Очакването е за необикновено провокативна, особено за младежката аудитория, програма на „SIGNUM“ с участието на Шумахер под мотото „Goldberg Nights“ и аранжименти на музика от Бах до Гершуин, Стив Райх и Телониъс Монк.
Програмата предлага и среща с вълнуващата корейска пианистка Йоръм Сон. „Ще я чуем в една изключително привлекателна със своеобразната си постромантична чувствителност съвместна програма с цигулар Светлин Русев на 26 септември. След края на тяхната „Love music за цигулка и пиано“ Светлин Русев ще изпълни любими на публиката музикални произведения под формата на 10 биса“, обясни Чавдарова. Меломаните можеха да избират своя любима творба до днес, а Светлин Русев ще изсвири десетте произведения, събрали най-много гласове.
След 16-годишно отсъствие от русенската фестивална сцена в крайдунавския град се завръща и българската оперна прима Красимира Стоянова. Публиката ще я види в заключителната фестивална вечер като солист на Русенския фестивален оркестър с прочутите „Четири последни песни“ на Р. Щраус, под диригентството на Емил Табаков.
В същата програма е и другото голямо събитие на фестивала – световната премиера на Концерта за цигулка, написан от Емил Табаков специално за Русенския фестивален оркестър и цигуларя Светлин Русев. Репертоарните предизвикателства на предстоящия фестивал не свършват. Гостуването на Оркестъра на БНР – под диригентството на Марк Кадин, предлага много симпатична репертоарна инвенция на тема „Рапсодии“ – с любими жанрови творби от В. Стоянов, Дебюси, Лист, Владигеров и Енеску. Изцяло премиерна програма от изключително елегантни авторски аранжименти на творби от Бах до Пиацола предлага и екстравагантното и талантливо дуо на Виви Василева и бразилския китарист Лукас Кампара Джиниз.
„Ансамбловата музика очертава богата и вълнуваща територия в рамките на фестивалната програма. Например, изисканият немско-австрийския дух в програмата на струнния квартет „Фрош“ по един естествен начин свързва неспокойната лирика на прочутия клавирен квинтет на Шуман с експресията на създадения почти век по-късно струнен квартет на Цемлински. Тази програма ще ни срещне и с изключително надарения млад български пианист Емануил Иванов, победител от конкурса „Бузони“ в Италия, чийто дебют на фестивала в Русе очакваме с голям интерес“, каза Чавдарова.
Интересна ансамблова програма предлага и струнният квартет „Филхармоника“ в партньорство с един от най-добрите български флейтисти Явор Желев. „Любопитното тук е, че известните, но и рядко изпълняваните флейтови квартети на Моцарт попадат в много елегантна лирическа конотация с прочутия фа-мажорен струнен квартет на Равел“, обясни Чавдарова. По думите й, ансамбловите концерти ще срещнат русенската публика и с необикновената артистична енергия на една от най-търсените кларинетистки днес – израелката Шарон Кам. Тя ще партнира на Йерусалимския струнен квартет при изпълнението на Кларинетен квинтет от Брамс.
Много стилна и изцяло романтична програма с творби от Брамс и Менделсон предлагат в своето гостуване и Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров и с участието на големия български цигулар Минчо Минчев. „Традиционно силно е и тазгодишното присъствие във фестивалната програма на ансамбъл „Музика Нова“ под диригентството на Драгомир Йосифов. Те ще представят програма, която обещава да се превърне в специално фестивално събитие със серията от световни и български премиери на творби от емблематични фигури в европейската и българската музика като А. Виеру, Г. Устволская, Б. Спасов, С. Пиронков – син, А. Шнитке, А. Веберн“, обясни Чавдарова.
Съвременният контекст в програмата на фестивала се допълва и от две вечери, посветени на джаза. Ще има концерт на младите музиканти от триото на известния български пианист Теодор Петков, които ще представят албума си „Bake a Biscuit“. Втората джаз вечер ще срещне публиката с джаз-секстета на Михаил Йосифов, събрал талантливите си възпитаници от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в програма, посветена на 100-годишнината от основаването на висшето учебно заведение.
По време на фестивала Русенската опера ще представи премиерата на операта „Мефистофел“ от Ариго Бойто, която ще се състои на 20 септември. Свое поредно издание тази година ще има и проектът „Мартенски музикални дни Джуниър“.
Програмата на юбилейното издание на музикалния форум включва и четири изложби. Документална експозиция на Държавния архив в Русе ще разкаже за първите 20 забележителни години от 60-годишната история на фестивала.
Публиката ще може да види и фотоизложбата „Андрей Даниел – последните 7 години“, която е кратък репортажен разказ с визуални акценти от последните седем години на големия художник, преподавател и мъдрец проф. Андрей Даниел /1952-2020/. Автор на снимките е Стефан Джамбазов /1951-2021/. По повод годишнината от рождението на Дмитрий Шостакович, Русенската опера инициира национално юбилейно честване. Документална изложба ще разкаже за посещенията на големия композитор в България – в Русе, София, Пловдив и Варна. По време на фестивала ще се състои и изложба-конкурс за съвременни визуални изкуства, а темата е „Пауза“.
„Мартенски музикални дни“ е една от най-старите и реномирани фестивални сцени в България. Това е фестивал с модерна програмна стратегия и висок обществен рейтинг. Основан през 1961 година и организиран от община Русе, всяка година музикалният форум превръща града в място за срещи на елитни артисти от световната и европейска музикална сцена. БТА е сред основните медийни партньори на фестивала.