https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПоследни новиниВтори доклад срещу Кристалина Георгиева

Втори доклад срещу Кристалина Георгиева

Втори доклад разобличава манипулациите на данни при изготвянето на класацията “Да правиш бизнес” (Doing Business) на Световната банка. Миналата седмица Световната банка публикува доклад на адвокатската кантора “Уилмър Хейл”, в който директно е посочено, че Кристалина Георгиева, която сега е управляващ директор на МВФ, докато е била изпълнителен директор на Световната банка е оказвала натиск върху служители на банката, така че позицията на Китай в класацията да бъде повишена.

Няколко седмици преди Световната банка да се откаже от изготвянето на доклада си “Да правиш бизнес”, група от външни съветници е препоръчала преразглеждане на рейтингите, за да се ограничат усилията на някои страни за манипулиране на техните резултати, съобщи агенция Ройтерс.

Анализът от 84 страници е изготвен от високопоставени учени и икономисти, в това число и бившият колумбийски финансов министър.

Докладът е публикуван на сайта на Световната банка в понеделник, около три седмици, след като е бил връчен на главния икономист на банката Кармен Райнхарт, пише Ройтерс. Анализът е подготвен от група, сформирана от банката през декември 2020 г., след като серия от вътрешни одити е разкрила нередности в данните в докладите за Китай, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Азербайджан. В доклада се отправя призив за отстраняване на нередностите и за реформи с цел постигане на “методологичната честност” на класацията “Да правиш бизнес”. В доклада се говори за “модел на правителствени усилия за намеса” в резултатите в класацията за минали години.

Експертите са разкритикували класацията “Да правиш бизнес” заради липсата на прозрачност относно съществените данни и въпросниците, използвани за калкулиране на рейтингите, призовали са за издигане на “защитна стена” между екипа, изготвящ класацията и останалите дейности на Световната банка.

“Бяхме информирани за многократни случаи, при които национални правителства са се опитали да манипулират резултатите в класацията, упражнявайки натиск върху индивидуални лица, допринасящи за изготвянето ѝ”, пише в доклада, като се визират адвокати, счетоводители или други професионалисти.

Авторите на прегледа призовават Световната банка да спре да продава консултантски услуги на правителства с цел подобряване на рейтинга на страните, отбелязвайки, че това представлява очевиден конфликт на интереси. “Световната банка не трябва едновременно да оценява бизнес средата на страните, докато приема плащания, за да консултира страните как да подобрят техните оценки”, казват авторите на доклада.

Световната банка предлага подобни услуги на редица страни, в това число и на някои, които са замесени в разследването за манипулиране на данни, като Китай и Саудитска Арабия, посочват в доклада.

В него се припомня, че през декември миналата година един вътрешен одит е показал, че ръководството на Световната банка е упражнило натиск върху 9 от 15 служители да манипулират данни в изданията на класацията “Да правиш бизнес” през 2018 г. и 2020 г. в полза на Саудитска Арабия, ОАЕ и Китай, докато Азербайджан е бил изваден от топ 10.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X