Румен Радев печели президентските избори на първи тур. Това сочат данните от проучване на “Галъп интернешънъл Болкан”, проведено сред 1009 пълнолетни граждани лице в лице с таблети в периода от 10 до 17 октомври по поръчка на БНР.
От агенцията обаче казаха, че победа на Румен Радев на първи тур не е доминиращият вариант, а изследването не отчита събитията от последните дни.
Ако изборите за президент и вицепрезидент бяха миналата неделя (17 октомври), за Румен Радев биха гласували 51.2% от гласуващите, за Анастас Герджиков – 22.5%, за Мустафа Карадайъ – 7.9%, за Лозан Панов – 6.2%, за Костадин Костадинов – 3.1%, за Милен Михов – 1.6%, за Веселин Марешки – 1.1%. С “Не подкрепям никого” биха гласували 2.7% от избирателите.
Останалите проценти се разпределят сред други кандидати, сред които личат Волен Сидеров, Валери Симеонов и др., съобщава БНР.
От имащите право на глас 56.4% казват, че ще гласуват със сигурност на президентските избори. Над 20% са и онези, които казват, че вероятно биха гласували, но не са сигурни.
За да бъде избран президент на първи тур, в изборите трябва да са участвали половината плюс един от имащите право на глас, а за предпочитания кандидат да са гласували 50 на сто от тях плюс един.
“Данните за структурата на нагласите и потенциалната активност показват възможност президентските избори да завършат и в единствен тур. С оглед на последните събития обаче тази възможност не е доминираща. Цели четири седмици все пак остават между края на терена на изследването и изборите на 14 ноември”, коментират от “Галъп интернешънъл Болкан”. Според анализаторите и президентските, и парламентарните избори е трудно да се прогнозират заради коронавируса, политическата криза и икономическата ситуация.
За изборите за парламент четете тук.
*Данните са от изследване на “Галъп интернешънъл Болкан” за Българското национално радио, проведено лице в лице с таблети сред 1009 пълнолетни българи в периода от 10 до 17октомври. То не отчита събитията от последните дни. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.