Оптимистичен коментар за ситуацията в България направи президентът Петър Стоянов навръх 70-ия си юбилей. След като преди 25 години успяхме да преодолеем онези трудности, съм убеден, че ще преодолеем и днешните трудности, каза пред журналисти в резиденция “Бояна” президентът Петър Стоянов (22 януари 1997 – 22 януари 2002 г.).
На 25-годишнината от встъпването му в длъжност като държавен глава и 25 години от трите знакови събития, които промениха в голяма степен най-новата история на България и за които президентът Стоянов изигра ключова роля, е посветена и конференцията “Цивилизационният избор на България: 25 г. назад и още толкова напред (1997 – 2022 – 2047 г.)”.
Това, което се случи преди 25 години, бяха три знакови събития, които до голяма степен определиха съдбата на България до днес, спомни си Стоянов – разрешаването на политическата криза на 4 февруари 1997 г., когато отказах мандат на БСП, подаването на молбата за членство в НАТО и споразумението за Валутния борд. И, когато днес всички новини започват с това в каква тежка криза живеем и в какво тежко време сме, ми се ще да напомня, че времето отпреди 25 години беше може би най-тежкото в новата българска история, отбеляза той.
Стоянов напомни: тогава нямахме 125 милиона, за да си платим житото, България оставаше без хляб, сметките ни бяха блокирани, защото страната ни беше във фалит, но той заяви, че е оптимист, че България върви напред и нагоре, независимо, че у нас продължава да има хора, които носят бремето на прехода.
По-важното е, че това време ни отправя към годините на истинска вяра и надежда в новото по-добро бъдеще на България. Аз искам да благодаря на хората, с които работех тогава, на енергията която излъчваше ОДС, на решенията на служебното правителство на Стефан Софиянски и редовния кабинет на Иван Костов. Без тях нещата нямаше да тръгнат по този начин.
Независимо от факта, че днешните репортажи започват с „тези тежки времента за култура, стопанство, за българския народ…”, смея да кажа, че посоката, която зададохме, е, че България върви успешно напред.
Независимо, че много хора не успяха да впишат съдбите си в това време, забравихме тези, които остават извън борда дори на средното благоденствие, отбеляза Стоянов. И отправи призив към днешните политици – работете тази ножица все повече да се свива, да има все по-малко хора, които да не усещат днешния успех на България.
Мислейки върху това, ми се ще да задам въпроса – кога в нашата сложна история България не е била изправена през сложна ситуация?
Ако трябва днешните политици да мислят, то е как, вървейки нагоре, развивайки се икономически, България да успее да обърне внимание на тези хора, които са най-малко защитени, посъветва Стоянов.
Според него идеята да се следва сляпо и винаги общественото мнение в някои исторически моменти може да се окаже неправилната идея. В определени исторически моменти всяка страна има нужда от лидери, които да прогледнат няколко десетилетия напред, отбеляза президентът.
Петър Стоянов е убеден, че начинът да се излезе от кризата е да си повярваме. Ние не можем да стоим на края на стола в Европейския съюз като в последния момент поканен роднина от провинцията, задължително трябва да имаме своя физиономия, свое мнение, свой ясен изказ, каза президентът. Не можем непрекъснато да се тревожим дали сме оценени и дали сме получили достатъчно поздравления и да изпадаме в униние, когато не ги получим – иска се самочувствие, категоричен е Петър Стоянов.