След постъпили писма и сигнали от няколко български топлофикациии за липсата на указания за прилагането на намалена ставка на ДДС за топлинната енергия Държавното ведомство публикува официално практическо разяснение на разпоредбата.
„Мярката за намаляване на ДДС за топлинната енергия е изключително подходяща, когато има тежка криза и огромна инфлация. В началото бяхме обезпокоени, че нямаме официални указания по какъв начин правилно да фактурираме мярката в сметките на клиентите. Важното е, че получихме необходимите разяснения, които са изцяло в полза на клиентите!“ каза изпълнителният директор на Топлофикация Русе инж. Севдалин Желев.
Топлофикация Русе изпрати официално запитване за начина на тълкуване на разпоредбата. Подобно питане бе отправено и от други топлофикации в страната. Според експертите в закона е записан терминът „централно отопление“, който не присъства в нито един от нормативните документи, регламентиращи дейността на топлофикациите в страната.
Според обяснението, дадено от държавното ведомство, намалената ставка на ДДС от 9% ще се прилага за топлинна енергия под формата на пара и на топла вода.
„Намалената ставка засяга единствено размера на прилаганата ставка на данъка, което не води до промяна на съществуващите в Закона за ДДС изисквания за определяне на данъчната основа.“ уточни председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България инж. Кремен Георгиев, който също се обяви за внасяне на яснота по въпроса, за да се помогне на потребителите.
Според двамата експерти в областта на енергетиката мярката е изключително позитивна за абонатите и ще неутрализира до известна степен увеличените цени на топлинната енергия.
„С влизане в сила на намаленото ДДС увеличението на цената на парното и топлата вода за абонатите на топлофикациите в Бургас и Плевен става по-малко от 1%. Средното увеличение за страната също става 11% по-малко от първоначалното.“ каза инж. Кремен Георгиев.