233 569 лева от дарения са събрали политическите формации две седмици след началото на предизборната кампания. За агитация заделят и симпатизанти, и самите кандидати за депутати, показва справка в Единния регистър за Изборния кодекс, който следи за декларираните пред Сметната палата постъпления.
За разлика от ГЕРБ-СДС и ДПС, които спазват традицията да не финансират предизборната си кампания с дарения, повечето от основните формации, които участват в изборите на 2 април, разчитат на постъпления от симпатизанти. Виж кой колко е събрал от дарения в инфографиката.
Най-много е събрало обединението “Продължаваме промяната – Демократична България” – над 76 хиляди лева, като по-голямата част е дадена от един човек – Светозар Георгиев. Съоснователят на академията “Телерик” е сред големите дарители на “Продължаваме промяната” от самото включване на формацията в избори. Миналата година им даде за кампанията 100 хиляди.
Този път е дарил 60 хил. лв., като дадената от него сума е половината от постъпленията на симпатизанти за всички 21 коалиции и партии, участващи в тези избори. За произход на крупната сума Георгиев е посочил търговия с акции на “Майкрософт” от юли 2017 г. насам.
Много от кандидат-депутатите на ПП-ДБ също са се включили с дарения за кампанията. Най-щедър е Калоян Янков, който е дал 8503 лв. Представителят на ДБ бе за кратко в парламента като водач във Велико Търново, а сега е последен в листата там. Неговите пари са от адвокатска дейност, предава “24 часа”.
Втори по дарения кандидат е Андрей Цеков от ПП. Бившият зам.-министър на финансите от кабинета “Петков” е заделил за кампанията 6000 лв., спестени от дейността му в МФ.
С 3000 лв. се е отчел Методи Байкушев, който отново е в листата в Благоевград. Той е посочил, че парите са от адвокатската му дейност.
Ексдепутатката от ДБ Илина Мутафчиева, която роди дни преди 48-ото НС да бъде разпуснато, финансира опита си за нов мандат с 990 лв.
На дарения на поддръжници и кандидати разчита за кампанията и БСП, макар общата събрана сума досега да е малко над 24 хил. лв.
Зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин се е отчел с 9 дарения на обща стойност 9024 лв.
В декларацията за произхода на средствата е записано, че това са лични средства. Той не дарява на БСП средства, а медийна услуга – платил е за отразяване на кампанията и услуги в регионални медии в Ямбол и Велико Търново, където е водач. Според регистрите до момента Вигенин е единственият член на партийното ръководство, официално бръкнал в джоба си за кампанията.
Бившият социален министър в кабинета “Петков” Георги Гьоков, който отново е водач за социалистите в Стара Загора, се е отчел доста по-скромно – със 780 лв.
Девет от десетте симпатизанти, превели пари за предизборната кампания на БСП през първите 10 дни от старта ѝ, са заложили на една и съща сума – 700 лв.
Същата цифра е и най-често превежданата от поддръжниците на “Български възход” – за две седмици десет от 18 души са дарили по толкова за партията. Липсват суми над 1000 лв. От БВ е кандидатът, дарил най-дребната сума сред останалите мераклии да седнат зад депутатските банки – Александър Станчев е отделил само 100 лв.
На второ място по дарения в тази кампания е “Българска социалдемокрация – Евролевица – БСДЕ”. Интересното е, че цялата сума от 56 582,80 лв. е дадена само от един кандидат – Димитър Митев. В декларацията си той е посочил, че сумата е от спестявания от доходи от труд в “Лира инвестмънтс – клон България” и “Лира инвестмънтс България” от 2015 г. до днес. А сумата е за заплащане на участия в БНТ и за билбордове (непарични средства).
На трето място по събрани дарения е “Левицата!” с отчетени почти 40 хиляди лева. Близо 50 симпатизанти подпомагат кампанията на лявото обединение. И тук най-често срещаните преводи са по 780 или по 700 лв. Най-голямата сума, дарена от симпатизант на “Левицата!”, е за почти 5000 лв., а за източник на парите е посочена продажбата на два автомобила, единият от които “Мерцедес”. Кандидатите на формацията са събрали помежду си почти същата сума като другия политически играч вляво БСП – малко над 17 хил. лв.
Валери Жаблянов, когото социалистите изключиха на последния си конгрес, е подпомогнал новото си политическо семейство с 1300 лв., като 800 от тях са за медийни услуги. Георги Кадиев, който бе депутат от БСП през юли 2021 г., но след това отново влоши отношенията си с “Позитано” 20, е финансирал кампанията си в “Левицата!” с пари от дивиденти. Приносът му е с почти 9000 лв. Световният и европейски шампион по вдигане на тежести;
Антон Коджабашев е подпомогнал формацията с повече от 8000 лв., част от тях обаче са под формата на непарични средства – договори за медийни услуги.
Мая Манолова е и единствената партийна лидерка, отчела се с лично дарение в първата половина от кампанията. Тя е признала пред Сметната палата разходи за 4500 лв., които е получила от адвокатска дейност.
Новата формация “Заедно”, създадена от бившите депутати от “Има такъв народ” Ива Митева и Любомир Каримански, е събрала над 7 хил. лв. от дарения. Самият Каримански, който последно бе съветник на финансовия министър, е дал за кампанията 2300 лв., спестени от заплата, докато е бил в парламента и в Министерството на финансите.
Водач на “Заедно” е и бившият шеф на здравната каса проф. Петко Салчев, когото парламентарното мнозинство отстрани за по-малко от 15 мин в средата на януари. Той е финансирал кампанията си с 2000 лв., спестени от работата му в НЗОК, Националния център по обществено здраве и анализи и БАН. Дарение от едва 146,23 лв. пък е декларирал пред Сметната палата водачът на новата формация в Кюстендилско Йонко Гергов.
Шестима кандидати на ИТН пък са се отчели с дарения, най-голямото от които е за почти 2500 лв.