Ръстът на възнагражденията за час труд в България в края на 2022 г. е най-високият в целия Европейски съюз – 16,5% на годишна база при 5,8% средно за общността и 5,7% – за еврозоната, става ясно от актуалните данни на Евростат.
Нашата страна има най-висок ръст и заплащането в индустрията – 21,3% при средно 4,6% за ЕС. С близо една четвърт са се увеличили възнагражденията и в минното дело.
След нашата страна се нареждат Литва (с +15,7%) и Унгария (+ 14,9%). И двете държави отчетоха през декември по-висока инфлация от тази в нашата страна – съответно 18,9% и 25% при 16,9% у нас.
Сред останалите държави с над 10% ръст на заплатите спрямо края на 2021 г. няма нито една от Западна Европа – Румъния (+10%), Словения (+10,8%), Полша (+10,2%) и Естония (+10,1%).
За България това е второ поредно тримесечие, в което заплатите скачат с над 15% на годишна база.
Справка в базата данни на Евростат показва, че това се е случвало за последно в навечерието на Световната финансова криза през 2008-2009 г.
„Увеличението показва, че бизнесът е двигател на покачването на възнагражденията, а също и че това по никакъв начин не застрашава конкурентоспособността, видно от рекордните индекси на промишлено производство и увеличения износ. Наистина в по-развитите западни страни инфлацията е по-ниска, но в Източна Европа заплатите растат значително по-бързо, което поне в известна степен съхранява реалната покупателна сила на доходите“, коментира актуалните данни в социалните мрежи икономистът Лъчезар Богданов.