Повече от 10 000 войници и 250 самолета от 25 държави ще участват в най-голямото военновъздушно учение в историята на НАТО, което ще се проведе в Германия и ще продължи 12 дни. В него участва и България.
Военновъздушната база “Ягел” в германската провинция Шлезвиг-Холщайн ще бъде основен център на маневрите на най-голямото военновъздушно учение в историята на НАТО, което ще продължи от 12 до 23 юни.
Участват 25 държави, 250 самолета и хеликоптера, включително над 100 самолета на Националната гвардия на САЩ. България също е заявила участие.
Интересът към това огромно въздушно учение, а заедно с това и броят на участващите държави, силно нарасна сред страните от НАТО през последната година.
Сценарият за тези маневри е разработен още през 2018 година от ВВС на САЩ и Германия и оттогава насам изглежда все по-реалистичен и за много европейски партньори. Той гласи следното: “група войски от източен военен съюз е нахлула в Германия и окупира източната част на страната. Енергийните доставки са прекъснати, на германска територия се провеждат кампании за дезинформация.
Германия е обявила извънредно положение в алианса в съответствие с член 5 и сега въздушният суверенитет над германската земя е застрашен.“
Както показва името “Air Defender”, учението е чисто отбранително, подчертават всички участващи държави. Дори сценарият на учението да предполага друго, то изрично не е насочено срещу Русия, посочват от НАТО.
Ейми Гутман, посланик на САЩ в Германия, обаче дипломатично намеква, че в маневрата е взета предвид променената ситуация в Европа след началото на руската война срещу Украйна. Мащабното учение ще засегне голяма част от въздушното пространство на Германия.
Очакват се закъснения и отмяна на десетки граждански полети.