https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоОтлагат окончателното решение дали българското розово масло е токсично

Отлагат окончателното решение дали българското розово масло е токсично

Държавите членки от Съвета на ЕС приеха предложението на България и на още 7 държави, което запазва досегашния подход за класифициране на етеричните масла. Информацията е от Министерството на земеделието. Това стана в последния ден на шведското председателство на Съвета на ЕС. Според предложението се запазва досегашния подход за класифициране на етеричните масла.

Поводът за това обсъждане е предложения от Европейската комисия Регламент за законодателни промени. Те обхващат класификацията, етикетирането и опаковането на вещества и смеси. Еврочиновниците включиха клауза за преглед, изискваща нови анализи от Комисията, които да бъдат представени след 4 години.

Позицията в защита на производителите на етеричномаслени култури на България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, което се проведе на 26 и 27 юни в Люксембург. Той заяви, че България настоява да се запази настоящият подход към класифицирането на етерични масла, за да продължи традиционното отглеждане на култури в ЕС. Сред мотивите му беше и запазване на доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници.

Министър Вътев настоя да се изключат етеричните масла от концепцията за комплексни вещества, така че те да продължават да бъдат класифицирани по настоящите правила като вещества, а не като смеси. Предстоят още преговори с Европейския парламент за договаряне на финалният текст на регламента.

„Когато обсъждаме дали нещо е вредно, трябва да гледаме не само кое е веществото, а и каква е неговата концентрация. Именно от нея зависи дали веществото е опасно или не. В текста на регламента, който се представя, думата „концентрация“ липсва“, обясни в Брюксел премиерът Николай Денков, който е световноизвестен учен в областта на химията и физикохимията.

По думите на Денков подготвяният европейски регламент е злоупотреба с науката. Денков е помолил председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен текстът да бъде прецизиран, защото „не е научен, какъвто трябва да бъде“.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X