Тази година 10 653 фирми от региона подадоха в офиса на НАП в Русе годишните си декларации за корпоративни данъци по чл. 92 от ЗКПО до крайния срок 30 юни. Те са с 296 повече от получените през миналата година.
С близо 100 повече са и декларациите по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2022 г., подадени от самоосигуряващите се лица, извършващи дейност по смисъла на Търговския закон, еднолични търговци и земеделски стопани, които са избрали да се облагат по чл. 29 от ЗДДФЛ.
Всички документи са обработени успешно, а за 28 е констатирано, че са подадени и въведени некоректно в системата. Техните декларатори, заедно с входящия си номер, са получили автоматично съобщение с описание на несъответствията, което трябва да отворят, да отстранят грешките и да подадат нови коригиращи декларации. В тях физическите лица следва да сложат отметка, че са по реда на чл. 53 ал. 2 от ЗДДФЛ, а юридическите лица – че са по чл. 75 ал. 3 от ЗКПО.
Всички декларатори са внесли дължимите суми, които са с 21 на сто повече от миналата година.
Следващият важен срок в декларирането на доходи е 30 септември 2023 г. До тогава и гражданите, и фирмите имат възможност веднъж годишно сами да коригират дължимия данък или декларирани данни пред НАП в подадената вече годишната данъчна декларация за 2022 г. Това става с подаването на еднократна коригираща декларация, като срокът и в двата случая е до 30 септември на текущата година.
Тази възможност не се отнася за неподадени в срок годишни данъчни декларации по ЗДДФЛ – 30 април, и по ЗКПО – 30 юни. За фирмите, които не са подали годишни декларации за дължимия корпоративен данък, санкцията е от 500 до 3000 лева за юридическото лице, а за управителя на фирмата от 200 до 1000 лева. За неподадена в срок декларация от физическите лица глобата е до 500 лева. При декларирането на неверни данни, ако те водят до по-нисък размер на данъка или освобождаване от плащане, глобата е до 1000 лв.