https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаДенков: В доклада на ЕК за България има 5 положителни констатации, 2...

Денков: В доклада на ЕК за България има 5 положителни констатации, 2 критични препоръки и 2 препоръки към НС

5 положителни констатации има в доклада на ЕК за България, две критични препоръки за недостатъчен напредък в промените, които се очакват от България и две препоръки, които са най-вече на вниманието на НС. Това каза в началото на правителственото заседание премиерът Николай Денков.

Това, което се отчита като съществен напредък са въвеждането на механизма за ефективна отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и въвеждането на съдебен контрол върху отказите на прокурора за образуване на наказателно производство. Законодателство, което се очаква от България повече от 10 години и последното НС го прие още в началото на своята работа, каза Денков.

Положителна констатация е и подобреният национален координационен механизъм за върховенство на правото и приемането на законодателство за разширяване на обхвата на правната помощ и въвеждането на задължителна медиация по определен тип дела. Четвъртата положителна констатация е свързана с медийната свобода в България и по-специално сформирането на работна група за законодателни промени за свобода на медиите и плурализъм.

Петата констатация е закриването на специализираните съдилища и прокуратура.

ЕК обаче отбелязва притеснения, свързани със състава на ВСС и на Инспектората към него. Промени, които се очаква да бъдат решени в следващите седмици и месеци, каза Денков.

Критични са и констатациите в сферата на превенцията и противодействието на корупцията – най-вече свързани с липсата на осъдителни присъди за корупция във висшите етажи на властта.

Ясно е показано като възможности са въведените в НС предложения за законодателни промени, свързани с реформиране на КПКОНПИ и необходимостта част от тези промени да бъдат допълнително развити с промени в Конституцията – дейност, която стартира в това НС.

Кабинетът ще обсъди проект на решение за приемане на Списък на иновативните училища в България за учебната 2023/2024 г. Очаква се да одобри финансиране на политиката за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, градини и училища по Закона за държавния бюджет от 2022 година.

Премиерът и министрите ще обсъдят и гаранционно споразумение между Европейската инвестиционна банка и България във връзка с договор за финансиране между ЕИБ и “Българската банка за развитие” ЕАД на заем, отпуснат на Българската банка за развитие за малките и средните предприятия.

 

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X