https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораНАП разясни как гражданите могат да разпознават некоректни касови бележки

НАП разясни как гражданите могат да разпознават некоректни касови бележки

Почти всяка четвърта проверка за коректно отчитане на продажбите от търговци в Русенска област е завършила с констатирано нарушение.

От началото на юни инспекторите от Главна дирекция „Фискален контрол“ са извършили 114 проверки за издаване на касови бележки, в следствие на които са съставили 27 акта за установяване на административно нарушение. Причините се простират от липса на касов апарат, през неиздаване на фискален бон и неправилни реквизити в него до редица неспазвания на Наредба Н-18/2006 г. на МФ и други нормативни актове.

Много русенци са посещавали гръцките курорти и други туристически дестинации в Европа, където са видели добри практики и затова все повече граждани се интересуват как сами да разкриват некоректните търговци. Най-голямата възможност за това е получаването и внимателното разчитане на фискалния бон.

Фискалният бон, наричан популярно касова бележка, е първичен счетоводен документ, който се издава от търговеца, за да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки и услуги. Това става с фискално устройство (ФУ) т.нар. касов апарат, който трябва задължително да е свързан електронно с НАП. Фискалният бон се издава при плащане в брой, с дебитна или кредитна карта, ваучер, чек или други, заместващи парите платежни средства. Той трябва да се съхранява от купувача до напускането на търговския обект, като за неспазването на това изискване е предвидена глоба от 5 лв.

Има определени елементи, които всека истинска касова бележка трябва да съдържа, но за по-лесно и бързо клиентите задължително трябва да проверяват за поне три:

  1. Име, адрес на обекта и номера на БУЛСТАТ на търговеца.
  2. Символите “BG”, обградени от контура на географската картата на България, които се намират в долния ляв ъгъл на касовата бележка и показват, че касовия апарат е свързан с НАП.
  3. Надпис “ФИСКАЛЕН БОН” или “СИСТЕМЕН БОН”. Системният бон се издава от някои големи търговски магазини и вериги, които регистрират и отчитат продажбите си от няколко касови апарата свързани в интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Всякакви други надписи като: „служебен бон“, „междинна сметка“ и дори подвеждащото „Моля, изисквайте ФИСКАЛЕН БОН“ не са предназначени за данъчна отчетност.

Други важни реквизити са: име или номер на касиера; наименование, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги; обща сума за плащане в левове и стотинки; дата и час на издаване; индивидуални номера на фискалното устройство и фискалната памет; номер касово място за лицата, работещи с контролна лента на електронен носител (КЛЕН); номер на обекта при Електронна система с фискална памет; контролно число на документа; номер и дата на фактура при плащане по доставка с непрекъснато изпълнение, за която има издадена фактура, а също и двумерен баркод (QR код).

Има търговци, които не са задължени да издават фискален бон, заради спецификата на дейността им. Такива случаи са – продажбите на самолетни билети; на билети или карта за градския транспорт; на талон за паркиране в зоните за платено паркиране; на вестник, списание или талон от хазартни игри. Не са задължени да издават касова бележка и наемодатели, които са физически лица, както и лица, упражняващи свободна професия – адвокати, нотариуси и др. Държавните и местни органи също не издават фискален бон, както и банки, финансови къщи, пенсионноосигурителни дружества и др.

От офиса на НАП в Русе напомнят, че право на всеки клиент е да поиска фискален бон при покупка като гаранция за стоките и услугите, които получава. Потребителите могат да проверяват дали касовите бележки, които търговците им издават, са истински или фалшиви, като направят по интернет справка дали те са получени в сървърите на приходната агенция. Това е възможно с мобилното приложение на НАП – NRA Mobile, което сканира QR кода върху бележката. То може да се изтегли през Арр Store за телефони с операционна система iOS или през Google Play.

Сигнали за нередности при издаване на фискален бон могат да се подават на националния телефон на НАП 0700 18 700 в Информационния център на агенцията.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X