Ние сме в ситуация, в която автомобили ще бъдат оставени на едни паркинги с месеци, а в някои случаи с години, докато се постанови окончателно решение и едва тогава най-вероятно ще можем да си получим това превозно средство. Това означава, че ще имаме изключително много пропуснати ползи. Това заяви Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България, за “Фокус”.
“Осъждаме всяка една прекомерна употреба на алкохол, след която следва сядане зад волана, както и управлението на МПС с наркотици в кръвта. Очевидно имаме проблем с безопасността по пътищата, но мислейки само от гледна точка на профила на извършителите на тежки нарушения, е пропуснат фактът, че по пътя има много автомобили, които са там, за да работят, а не само за да вдигат високи скорости и да удовлетворяват определени нужди на своите собственици”, категоричен бе Димитров.
От КАПБ вече имат данни за случаи, при които шофьори на превозвачески фирми биват хванати да шофират с алкохол или наркотици, а след това бъде изземван автомобилът. По думите му това оказва негативно влияние на бизнеса, защото води до загуби.
“Вече имаме случаи, при които водачът е употребил алкохол, той трябва да си понесе санкциите, за да не се повтаря това нещо, но законодателят е написал, че съдът има право да отнеме МПС-то в полза на държавата, ако то е собственост на водача или да го глоби със себестойността на това превозно средство. Ние обаче ставаме свидетели на това как полицията конфискува, отнема, изземва – това са различни термини и по различен начин се прилагат в правото, но очевидно от българската прокуратура и МВР не правят разлика”, каза още председателят на КАПБ.
“Важно е да се подчертае, че съдът може да конфискува автомобила”, допълни той.
Според него автомобилът не трябва да бъде конфискуван тогава, когато той не е собственост на водача. В ситуации, в които шофьор на дадена фирма бива заловен, наказанието трябва да падне единствено върху извършителя на нарушението. За да се случи това обаче институциите трябва да работят координирано.
“Прокуратурата и МВР трябва да изискат обезпечителна мярка от съда дали това превозно средство може да бъде задържано, или не. Съответно, ако то не е собственост на водача, съдът ще отговори, че няма как да стои като обезщетение за извършеното нарушение и да бъде освободено”, предложи Димитров.
Относно фалшивите положителни проби за алкохол или наркотици, Димитров заяви, че това е изключително голяма пречка пред бизнеса. Той смята, че ако даден водач е приел медикаменти, които дават фалшив резултат за употреба, а след това му бъде конфискуван автомобила, това отново ще доведе до загуби за фирмите.