https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоДепутатите приеха нови ограничения за младите шофьори

Депутатите приеха нови ограничения за младите шофьори

Loading

Според измененията новите водачи няма да имат право да шофират автомобили над 120 конски сили и да се движат през тъмната част на денонощието от 22 часа вечерта до 6 сутринта. При тях и допустимите промили алкохол в кръвта ще бъдат 0.1, а не като при останалите водачи – 0.5.

Нови ограничения за шофьорите със стаж под 1 година прие на първо четене Народното събрание. Настимир Ананиев от ПП-ДБ обясни, че младите водачи няма да имат право да шофират в тъмните часове на денощието от 10 вечерта до 6 сутринта.

„Предлага се ограничение в мощността на автомобилите, които младите шофьори могат да управляват през първите две години, и да имат забрана да шофират през нощта. Мотивите за последното бяха, че статистика сочи, че 12-13 процента от катастрофите са предизвикани от нови водачи, а нощно време този процент нараства двойно“, коментира в „Кой говори?“ по Дарик радио Илия Тодоров от Българска асоциация на пострадалите при катастрофи.

„По отношение на мощността не срещнах някаква мотивировка. Просто звучи логично. Не само с мощни автомобили стават катастрофи обаче, причините са най-различни. Единият подход, който има в чужбина, е когато вземеш книжка, то да е нещо като временно свидетелство, да си на нещо като изпитателен срок и в случай, че нямаш никакви нарушения, получаваш правото на истинска книжка, а в противен случай, тя ни се отнема“, заяви той.

„Когато говорим за нови водачи, няма как да не се замислим именно за обучението. Начинът на протичане на един курс е останал в 70-е години на миналия век. Всичко е на хартия, подписват се листа, които декларират колко часа е взел курсистът, и това за съжаление е безконтролно. Не се изключение практиките, в които се спестяват часове, и тъй като изпитът не се провежда в нощни условия или по магистрала, когато нов водач получи книжката си, се сблъсква с нови условия, които не е виждал до момента, и не се е движил извън обичайния маршрут, където е карал курса си“, отбеляза Тодоров.

„Като говорим за жертвите по пътищата, пропускаме и хилядите ранени. Около 10 хиляди ранени има тази година и това са хора със средна и тежка телесна повреда, част от които ще останат инвалиди.

Почти половината от санкциите са несъбрани. Колкото и да ги увеличаваме, не мисля, че обществото ще се трогне. Няколко стари идеи, които не се реализират засега, и които според мен са добри:

– На първо място предложението: За да можеш да минеш годишен технически преглед на автомобила, трябва да си заплатил всичките си глоби и задължения.

– На второ място – това да можеш да си платиш на място глобата е изключително важно.

– На трето място, да се разбере какъв е проблемът.

Хората не разбират за какво са глобите им и се крият от тях“, заключи той.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X