“Съгласно ИК, министърът на електронното управление и министерството осигуряват удостоверяването на машините за гласуване съгласно ИК. Втората задача е и обезпечаването на видеонаблюдението след края на изборния ден”, заяви министърът на електронното управление Александър Йоловски на брифинг в Министерския съвет.
“На 9 октомври са изтеглени серийните номера за машините на гласуване – номерата на общо 8 броя машини. На тегленето са присъствали журналисти, представители на Български институт за стандартизация, както и представители на политическите партии.
На 13 октомври е утвърдена методиката за удостоверяването на съответствията за машинното гласуване. На 20 октомври, ЦИК извършва в контролирана среда довереното изграждане на софтуера, на този процес присъстват 4 партии. Там се генерира криптографски ключ, т. нар. хеш код, с който се подписва софтуера. Никакъв друг софтуер, който не е подписан с този ключ, не може да тръгне на машините за гласуване, обясни министърът на електронното управление”.
По думите му, самият софтуер е заключен от ключ, генериран от паролите на трима представители на ЦИК, избрани от различни партии. Паролите на тримата членове са били въведени на място, веднага след довереното изграждане, което гарантира, че не може да се слага произволен софтуер на машините, които да манипулират резултатите.
“Сигурността за предстоящия вот се гарантират от следното: машините работят като принтери. Те отпечатват разписка, където се вижда гласа на всеки един избирател. СИК отчитат гласовете на база на подадените разписки. Предвид качествата на моя зам.-министър Михаил Стойнов, на 19 септември съм му възложил на министъра на електронното управление за удостоверяването на машините. Това са фактите”, посочи Йоловски.
Той посочи, че отиват с вицепремиера Мария Габриел към НС, за да предоставят тази информация.