https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоОбжалване на изборите в София: Какво следва и кога може да се...

Обжалване на изборите в София: Какво следва и кога може да се стигне до касиране на вота?

След балотажа на местните избори в София изходът от надпреварата за кмет на столицата ще бъде обжалван пред Административния съд на София-град.

Кандидатът на БСП и „Левицата“ в София ще оспори резултатите от вчерашния вот. При 100% обработени секционни протоколи Григорова и Терзиев са разделени от 1.31% или едва 4786 гласа.

„Ако съдът реши, че резултатите са законни, първа ще поздравя Васил Терзиев“, каза на пресконференция тя. „Надеждата остава жива, а свободата е на една ръка разстояние. На една ръка разстояние означава между 3000 и 5000 гласа“.

„Ще бъда първата, която ще поздрави Васил Терзиев, ако съдът реши, че тези резултати и начинът, по който бяха постигнати, са законосъобразни“, добави Григорова.

Касирането на избори е възможно при нарушение на закона, което променя изборния резултат, казват конституционалисти.

„Основанията какви са – нарушения на закона. Но тук трябва да се приложи принципът на мандатната релевантност. Тоест – да се прецени в каква степен нарушенията, които се констатират в хода на едно съдебно производство влияят върху изборния резултат“, коментира проф. Пламен Киров – ръководител на катедра „Конституционноправни науки“.

Това беше и един от мотивите на Административния съд на София да отхвърли жалбата на Мая Манолова през 2019 година след загубата срещу Йорданка Фандъкова.

През 2019 година за Манолова са отчетени 971 недействителни бюлетини.

„В случай че се приеме, че всичките са действителни, то броят им е незначително малък в сравнение с разликата между двамата кандидати, която е 20 366 гласа“, посочи в решението си Върховният административен съд, с което потвърди решението на първата инстанция.

Според Изборния кодекс решението на Столичната общинска избирателна комисия „може да се оспорва в тридневен срок от обявяването му пред Централната избирателна комисия“. ЦИК трябва да се произнесе в тридневен срок с решение.
След това решението на ЦИК може да бъде обжалвано пред Административен съд на София-град. Ако изборът се обяви за невалиден, то тогава вотът ще се проведе отново.

През 2016 година касиране на изборите има в кубратското село Мъдрево.

В мотивите си магистратите приемат, че изборният процес през 2015 година е опорочен от редица съществени нарушения, допуснати както при самото гласоподаване, така и при преброяване на подадените гласове, което е довело до резултат, различен от обявения от Общинската избирателна комисия.

През 2016 година жителите на Мъдрево отново отидоха до урните, за да гласуват за кмет на селото.

Първото касиране на избори у нас е през 1995 година, когато е отменен изборът на Жорж Ганчев за депутат заради двойно гражданство. През 2007 са касирани изборите в Казанлък, 2011 – в Белоградчик и Кюстендил, а 2019 – в Карагеоргиево, Тенево и Славяново.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X