“Изчакахме всички доклади – на българските служби, и на министерството на икономиката, и на постоянния представител на държавата в “Лукойл”. Срокът от септември месец се потвърди като минимален. Но минимален срок може да бъде потенциално 1 март. Всичко преди 1 март носи реален риск според министрите, службите и постоянния представител за нарастване на цените на българския пазар и несигурност на доставките”, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков на брифинг след Съвета по сигурност.
По думите му те са готови да съкратят предложения срок от 15 март до 1 март за прекратяване на дерогацията.
“За мен беше важно да останат до края на срещата, за да се видят всички мнения. Всеки народен представител е длъжен да се запознае обективната информация и да вземе решение”, коментира Петков напускането на представителите на ГЕРБ и ДПС на срещата още преди да е приключила.
“Агенция “Митници” има възможност да контролира износа. Сега прави насрещни проверки с държавите, които получават този износ. Бензин и дизела може да се изнася само за Украйна, там ще има проверки. За продукти с екологичен риск трябва да се препотвърди, че всеки един такъв износ има такова съдържание”, посочи депутатът от ПГ на “Продължаваме промяната – Демократична България”.
“Базовият петрол на рафинерията винаги е бил руски. Спада на първите 50% и спада на вторите 50% имат голяма разлика. Първите 50% се смесват с руския петрол, при вторите трябва самата база да бъде сменена, за което се изисква технологично време”, посочи Петков.