„С регулаторите трябва да има ясен механизъм, който да не позволява това, което се случи с НЗОК, да се случва отново. Трябва да има подбор на тези хора. До момента партиите предлагаха различни кандидати. Понякога се оказва, че се избира най-малко нехаресваният кандидат. Трябва да има ясни критерии. Регулатори в момента няма. Това беше една от заявките, с които отидохме на избори“, коментира в „Тази сутрин“ депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев.
„Надявам се регламентът да бъде готов бързо. Алтернативното мнозинство на ГЕРБ е „Възраждане“. Избирателите на „Възраждане“ трябва да знаят, че по подаден знак на ГЕРБ „Възраждане“ гласува. То това се случи. Проблемът не е ГЕРБ. Те си имат политическа цел и си я преследват. Проблемът е реакцията на „Възраждане“. Мандатът на подуправителя на НЗОК е до 2028 г. Става дума за 8 млрд. лева на година. Когато се избира този подуправител, „Възраждане“ се оказва „златен пръст“, коментира той.
Мирчев добави, че КЕВР, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за финансов надзор са с изтекли мандати.
„Това е заявка и на премиера Николай Денков, и на министъра на правосъдието Атанас Славов. Ако Конституцията не бъде приета под тази форма, ключовите министри подават оставка. До момента такива индикации по отношение на Конституцията няма“, каза Мирчев.
„ДПС не е партньор. Трудно ми е за ГЕРБ да говора като за партньор. С ГЕРБ подкрепяме правителство, което няма алтернатива. Без ДПС промените в Конституцията няма как да минат, защото трябват 160 гласа. Ако някой си мисли, че без ДПС може да приемем определени конституционни промени, се лъже. Няма с кого. „Възраждане“ няма да ги подкрепят“, подчерта народният представител от ПП-ДБ.
Според него в управлението на регулаторите всички парламентарни сили е имат представители.
„Това винаги е било така. Никога в регулаторите са били представители само на управляващата сила. Не е коментирано дали те ще подпишат механизма за назначаване на управлението в регулаторите. Делян Пеевски коментира доста неща. Може и БСП да имат представител в регулаторите. Темата е, че регулаторите трябва да работят като регулатори. Давам пример – когато един премиер иска да построи „Турски поток“, той да не звъни на шефа на КЕВР и да му кажеш – „Ще ми одобриш „Турски поток“. Шефът на КЕВР трябва да му каже – не можем да построим „Турски поток“, защото първо, второ..“, коментира Мирчев.
„На г-н Пеевски на къщата му на ул. „Каменец“ в “Горна Баня” аз съм му лепил плакати, а неговата охрана ме е гонила. Тези хора, които сме в управлението, не сме станали по-различни. Искали сме доверие на изборите, за да разградим този модел. В Народното събрание има такава степен на осъзнаване, че повече така не може. Чудо няма как да стане с 63-ма депутати, но мога да ви кажа, че всички те са железни и те ще направят всичко възможно такъв модел повече да не съществува“, посочи той.