15,7% от здравно осигурените българи посочват, че през последните години им се е случвало да им поискат рушвет в системата на здравеопазването, сочи проучване на „Галъп интернешънъл“ за Здравен барометър.
19,4% пък казват, че им се е наложило да платят в болница нещо, което намират за излишно, а 9% споделят за практика в лечебните заведения да се пише нещо, а да се прави друго.
Изследването е проведено между 7 и 14 ноември 2023 г. сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 55 хиляди души.
Профилактични прегледи
42,1% от здравно осигурените българи у нас признават, че пропускат профилактични прегледи, които им се полагат.
Според данните мъжете са по-склонни да пропускат прегледи за профилактика. От „Галъп“ отбелязват, че крехко декларативно мнозинство от 50,6% твърдят, че ходят на профилактични прегледи, но нивото на искреност може само да се предполага.
70,7% от здравноосигурените не плащат сами профилактичните си прегледи, а 24,2% го правят.
Голям дял от хора ходи на профилактика, която се организира от работодател – 45,5%. 49,9% не го правят или не разполагат с такава възможност.
Доверие в системата
По-голямата част от хората признават, че през последните три години не им се е случвало да търсят контакт директно със специалист без преди това да минат през личен лекар – 56,2%. В този дух – 75,2% имат доверие на личните си лекари.
Доверието в НЗОК обаче е много ниско – 29,3% на фона на 53,6% недоверие.
69,9% от осигурените признават, че се доверяват на личен контакт и/или връзки при посещение на лекар.
Здравни осигуровки
42,5% от участниците смятат, че размерът на здравните осигуровки у нас е нормален. 37,3% пък ги намират за високи, а само 3,8% за ниски.
Хората с по-високи доходи са по-склонни да плащат повече за здравни осигуровки, ако това ще подобри качеството на здравеопазването.
50,9% са против да плащат по-високи здравни осигуровки.